REKLAMA
Lca.pl » Fakty » Region

2024-05-22 12:50:03 - Autor: Materiał partnera. WP(lca.pl)
Zakaz palenia w piecu od 1 lipca – jak legniczanie mogą się przygotować?
Od 1 lipca 2024 r. zostanie wprowadzony zakaz używania instalacji niespełniających wymagań odpowiadających klasie 3 pod względem wartości emisji pyłu. To oznacza, że legniczanie będą musieli pożegnać się z „kopciuchami”, jeśli jeszcze z nich korzystają. Co warto o tym wiedzieć? Na jakie zmiany trzeba się przygotować? Sprawdź.
REKLAMA

Od 1 lipca 2024 r. zostanie wprowadzony zakaz używania instalacji niespełniających wymagań odpowiadających klasie 3 pod względem wartości emisji pyłu. To oznacza, że legniczanie będą musieli pożegnać się z „kopciuchami”, jeśli jeszcze z nich korzystają. Co warto o tym wiedzieć? Na jakie zmiany trzeba się przygotować? Sprawdź.

Uchwała smogowa na Dolnym Śląsku – to warto wiedzieć

Uchwała antysmogowa jest aktem prawnym, który nakłada na mieszkańców województwa dolnośląskiego obowiązek wymiany pozaklasowych kotłów na nowe, czyli takie, które spełniają normy określone w uchwale. Konieczność wymiany pieca ma dotyczyć wszystkich budynków, w których piec czy kocioł nie spełniają wyznaczonych norm, a co za tym idzie – przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza.

Z tego wynika, że nie unikniesz konieczności wymiany swojego urządzenia grzewczego, jeśli jego parametry nie mieszczą się w określonych limitach. Za nieprzestrzeganie zasady, czyli złamanie przepisów uchwały, grozi kara grzywny w wysokości do 5000 zł.

To jednak nie koniec zmian. Na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska można również znaleźć informację, że od 1 lipca 2028 roku wejdzie w życie zakaz używania instalacji niespełniających wymagań odpowiadających klasie 3 i 4 pod względem wartości emisji pyłu. Co prawda legniczanie mają jeszcze dość sporo czasu, aby się do tego przygotować, jednak o zmianach warto pomyśleć już teraz.

Do kiedy trzeba wymienić piec na nowoczesne urządzenie grzewcze?

Pierwszą ważną datą jest 1 lipca 2024 roku. Wówczas muszą zostać wymienione wszystkie urządzenia, które nie spełniają wymogów 3 klasy normy PN–EN 303–5:2012. Montaż nawet kilka dni po tym terminie może narazić na wspomnianą wyżej karę pieniężną.

Kolejną datą jest 1 lipca 2028 roku. Wówczas wejdą w życie wymogi związane z wymianą urządzeń niespełniających wyższej, czyli 5 klasy. Podstawowym zadaniem użytkowników pieców i kotłów jest więc upewnienie się, do jakiej klasy one należą, aby zaplanować ewentualne zmiany, jeśli będą one konieczne.

Warto pamiętać, że zakup i instalacja nowego urządzenia lub całego systemu nie zawsze musi być finansowana wyłącznie z własnych środków. Możesz skorzystać z dofinansowań, np. montażu pompy ciepła. Sprawdź, jakie programy są dostępne w Twoich regionie – mogą być prowadzone zarówno przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska (np. program Czyste Powietrze), jak i przez samorządy lokalne.

Gdzie szukać informacji na temat ustawy antysmogowej?

Konieczność wymiany urządzeń grzewczych na bardziej ekologiczne budzi wiele wątpliwości. Aby je rozwiać, warto sięgnąć do źródła, czyli do kampanii informacyjno-edukacyjnej pod nazwą Czyste Zasady. Została przygotowana przez Instytut Rozwoju Terytorialnego i są w niej zawarte wszystkie informacje związane z:

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące ustawy smogowej, w materiałach kampanii Czyste Zasady znajdziesz wszystkie informacje, których potrzebujesz.

Na co wymienić stary piec?

Jeśli jesteś objęty obowiązkiem wymiany urządzenia grzewczego, masz do dyspozycji kilka możliwości. Możesz kupić piec lub kocioł, które spełniają wyższe normy. Możesz postawić również na instalacje OZE, czyli np. na pompę ciepła. Nie masz pewności czy warto? Wejdź na stronę Pompy.app i dowiedz się więcej.

Jakie korzyści może Ci dać pompa ciepła?

Pompa ciepła, która zostanie dobrana do zapotrzebowania energetycznego Twojego budynku, jest znacznie tańsza w eksploatacji niż tradycyjny piec czy kocioł. Jest również wygodniejsza, ponieważ nie wymaga podawania opału, czyszczenia rusztu czy innych elementów. Przede wszystkim jednak pompa ciepła jest ekologiczna, dzięki czemu Ty i Twoja rodzina możecie mieszkać w czystym otoczeniu. Przyczyniacie się także do poprawy jakości powietrza w całym regionie.

Nie wiesz, jak dobrać pompę ciepła do swojego budynku? Sprawdź ten poradnik: https://pompy.app/poradniki/jak-dobrac-pompe-ciepla/.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[Anonimowy Gość]
Ile jeszcze tych kretyńskich pomysłów ludzka cierpliwość wytrzyma?
[Anonimowy Gość]
Gość napisał(a): > W końcu będzie można normalnie oddychać, będzie mniej zachorowań na raka... > a wszystkich co nie wymienią to będę zgłaszać :) widać, że masz bardzo ograniczona wied...
[Anonimowy Gość]
Unia Europejska będzie nam dyktować warunki, tylko Konfederacji się boją, sama Fonderlajen to przyznała, że im zagraża by rządzić Polakami.
[Anonimowy Gość]
jedno jest pewne jeśli nie pójdziemy na wybory do Europarlamentu i nie wybierzemy ludzi którzy zatrzymają ten ekoterroryzm wszyscy skończymy w noclegowniach i pod mostami a twórcy tych absurdów nadal b...
[Anonimowy Gość]
Gość napisał(a): > W końcu będzie można normalnie oddychać, będzie mniej zachorowań na raka... > a wszystkich co nie wymienią to będę zgłaszać :) Podtrzymujesz tradycję rodzinną, kablu? W...
[Anonimowy Gość]
Jest pomysł na wprowadzenie ekofiltrów i wkładów do tzw. kopciuchów - kóz, pieców kaflowych, których w Legnicy nie brakuje. Pytanie jak szybko to zrealizują i jaki to będzie koszt. Proponowanie miesz...
komentarze: 19. Przeczytaj wszystkie

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl