REKLAMA
Lca.pl » Fakty » Legnica

2024-03-27 11:08:33 - Autor: LS(lca.pl)
Patron Legnickiej Biblioteki Publicznej uhonorowany
We wtorek 26 marca odbyły się uroczystości związane z nadaniem Legnickiej Biblioteki Publicznej imienia Tadeusza Gumińskiego. Odsłonięta została tablica poświęcona patronowi, odbył się także koncert formacji Patrycjusz Gruszecki Trio, podczas którego wykonany został premierowo utwór poświęcony wielkiemu legniczaninowi.
REKLAMA


Anna Gątowska
Foto: WO(lca.pl)
Inicjatorką nadania bibliotece imienia Tadeusza Gumińskiego była Anna Gatowska, dyrektor Legnickiej Biblioteki Publicznej. Intencją kroku dyrektor Anny Gątowskiej było trwałe upamiętnienie wybitnego działacza, Tadeusza Gumińskiego, który miał istotny wkład w rozwój społecznego i kulturalnego życia Legnicy w powojennym okresie. Wniosek podkreślił znaczenie Tadeusza Gumińskiego dla rozwoju miasta oraz fakt, że Legnicka Biblioteka Publiczna kontynuuje i rozwija jego ideały związane z kulturą słowa, lokalnym patriotyzmem oraz edukacją regionalną.

Co istotne, projekt nadania imienia został szeroko konsultowany w latach 2021-2023 z różnymi środowiskami, w tym legnickimi organizacjami pozarządowymi, dyrektorami miejskich instytucji publicznych, regionalistami, środowiskiem dziennikarskim oraz czytelnikami. Przeprowadzono także ankietę internetową, w której wzięło udział 841 osób, z czego aż 832 poparły projekt. Na październikowej sesji rady miejskiej w 2023 roku radni jednogłośnie poparli inicjatywę Anna Gątowskiej.

Uroczystości związane z nadaniem imienia odbyły się we wtorek 26 marca. Pamiątkową tablicę na gmachu biblioteki odsłonili prezydent Tadeusz Krzakowski i Edward Wiśniewski, przewodnik PTTK. Koncert poświęceony Gumińskiemu odbył się w Sali Królewskiej.

Tadeusz Gumiński (ur. 26 października 1906, zm. 23 sierpnia 2003 w Legnicy) był niezwykle aktywnym działaczem społecznym, organizatorem turystyki oraz propagatorem wiedzy o Legnicy. Jego życie i działalność obejmowały lata studiów spędzone w Łowiczu i Warszawie, pracę na Kresach Wschodnich, zaangażowanie w harcerstwo, organizacje turystyczne, a także konspirację podczas okupacji, gdzie działał jako żołnierz Armii Krajowej na Zamojszczyźnie.

Po wojnie, mimo represji stalinowskich, Gumiński kontynuował swoją działalność i osiedlił się z rodziną w Legnicy w 1959 roku. Tam stał się aktywnym uczestnikiem życia kulturalnego miasta. Był założycielem Towarzystwa Przyjaciół Nauk i wieloletnim prezesem tej organizacji. W 1962 roku dzięki jego inicjatywie powstało Muzeum Miedzi, a także periodyk „Szkice Legnickie”, którego był redaktorem. Opracował pierwszą powojenną monografię miasta oraz pierwszy przewodnik po Legnicy. Działał również w lokalnym oddziale PTTK.

W uznaniu jego wkładu w rozwój Legnicy w 1993 roku Tadeusz Gumiński otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Legnicy. Jego współpraca z różnymi instytucjami kulturalnymi miasta pozostawiła trwały ślad w historii Legnicy. W 2006 roku Rada Miejska nadała jednej z ulic miasta imię Tadeusza Gumińskiego, co było kolejnym wyrazem uznania dla jego działań.


Nadanie LBP imienia Tadeusza Gumińskiego
Foto: WO(lca.pl)

Nadanie LBP imienia Tadeusza Gumińskiego
Foto: WO(lca.pl)

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[Anonimowy Gość]
kochani uff bo już myślałam że nadadzą bibliotece imię tej naszej grafomanki co to nobla dostała. nikt tej tokarczuk nie czyta bo to nudne i o niczym. całuje
[Anonimowy Gość]
Gość napisał(a): > Dobrze że patronem nie został jakiś obrońca pe dofili w czarnych sukienkach Właśnie tego się obawiałem.
[Anonimowy Gość]
Dobrze że patronem nie został jakiś obrońca pe dofili w czarnych sukienkach
komentarze: 3

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl