REKLAMA
Lca.pl » Fakty » Legnica

2023-09-08 21:58:32 - Autor: LS(lca.pl)
Legnickie pogotowie świętuje 30. rocznicę
Rocznicę 30 lat istnienia świętuje Pogotowie Ratunkowe w Legnicy. Podczas obchodów jubileuszu zasłużeni pracownicy zostali uhonorowani odznaczeniami i wyróżnieniami. Na uroczystości pojawili się parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb współpracujących z pogotowiem. Do rąk gości trafiła rozszerzone wydawnictwo o historii legnickich służb medycznych.
REKLAMA


Trzydziestolecie Pogotowia Ratunkowego
Foto: LS(lca.pl)
Pogotowie Ratunkowe w Legnicy jest drugim po wrocławskim pod względem obszaru działania. Obsługuje Legnicę i powiaty legnicki, złotoryjski, jaworski, lubiński, polkowicki i głogowski. Placówką zawiaduje Joanna Bronowicka, która w trzydziestoletniej historii jest czwartym dyrektorem w tej placówce medycznej. Dyrektorka ma się dziś czym pochwalić, ale i wspomnień nie brakuje.

- Wymieniliśmy całą flotę karetek i najstarsze auta mają cztery lata. To bardzo dobra wiadomość. Sprzęt medyczny, który jest i służy naszym zespołom, także jest nowoczesny. Mamy bardzo dobre zespoły, z dużym doświadczeniem, doskonale wyszkolone. Wiele moich, właściwie naszych marzeń się spełniło, więc teraz robimy krok naprzód i chcemy wybudować nowe siedziby dla naszych zespołów ratownictwa medycznego – mówi Joanna Bronowicka, dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Legnicy.

Zapytana o najtrudniejszy okres Joanna Bronowicka zdecydowanie wskazała na okres pandemii, z którą przyszło się zmierzyć, a na froncie walki z Covidem, jako pierwsze stały właśnie zespoły ratownictwa medycznego.

- Najtrudniejsze były początki, to była jedna wielka niewiadoma. Były także trudności z zakupem sprzętu, czyli środków ochrony indywidualnej. Mieliśmy, ale za mało, na rynku trwała walka o każdy zakup. Muszę jednak powiedzieć, że bardzo wsparły nas urzędy, które dostarczały nam maseczki, kombinezony i środki do dezynfekcji. Ale odzew, który najbardziej nam pomógł oprócz pomocy materialnej, bo i taka była, to było wsparcie psychiczne od mieszkańców, którzy nam udzielali wszelkiego rodzaju pomocy materialnej, żywili nasze zespoły i właśnie za to bardzo dziękujemy – dodaje Joanna Bronowicka.

Dziś w legnickim pogotowiu pracuje około pół tysiąca lekarzy, ratowników, pielęgniarek. Do dyspozycji mają 21 karetek, 16 typu P, czyli ratownik, bądź pielęgniarka i 5 karetek z lekarzami.

Nie sposób nie wspomnieć o tym, że legniccy ratownicy medyczni to prawdziwi mistrzowie i to dosłownie. Nie ma roku, w którym nie zdobyliby tytułów mistrzowskich w zawodach w kraju i za granicą. To najlepszy dowód, że zdrowie mieszkańców jest naprawdę w dobrych rękach. Podczas uroczystości jubileuszowych kilkanaścioro z nich zostało uhonorowanych odznaczeniami i wyróżnieniami za ciężką pracę.

Decyzją ministra zdrowia odznakami honorowymi „Zasłużony dla Ochrony Zdrowia” wyróżnieni zostali: Stefania Habowska (ZRM Jawor), Urszula Wiśniewska (Złotoryja), Jolanta Sarzyńska (Głogów), Łukasz Kunieja (Legnica), Krzysztof Krysa (Legnica), Wojciech Soboń (Legnica), Szymon Dorowski (Legnica), Mariusz Plewiński (Legnica), Artur Grądek (Złotoryja), Paweł Mieloch (Jawor), Grzegorz Kowalski (Jawor) i Maciej Janus (Lubin).

Legnickie pogotowie ratunkowe ma swoją historię zapisaną na kartach książki. Autorką Jest Marlena Kovarik, która 10 lat temu spisała historię ratowników w książce „Zawsze w pogotowiu”. Po dekadzie uzupełniła ją o ten okres.

- To wydanie drugie, poszerzone o najnowszą historię pogotowia. W czasie tych dziesięciu lat ratownictwo medyczne w Polsce bardzo się zmieniło, poszło absolutnie do przodu. Dziś ratownicy mają światowej klasy sprzęt i zupełnie inny komfort pracy. Znalazły się w niej także wspomnienia ratowników. Rozmawiałam między innymi z Kamilem Nowakiem, mistrzem Polski w ratownictwie medycznym. Podczas rozmów z ratownikami chciałam się przede wszystkim dowiedzieć, skąd biorą siłę głównie psychiczną, do tego, żeby wykonywać swoją pracę, kiedy jednego dnia ma się do czynienia ze śmiercią, a drugiego jest się świadkiem narodzin – opowiada Marlena Kovarik, autorka książki „Zawsze w pogotowiu”.

- Czują się elitą, tym bardziej że twierdzą, iż ratownicy polscy są najlepiej wykształconą grupą w Europie. Nieustannie się szkolą i mają bardzo dużo kompetencji, na przykład podają chorym leki, co w niektórych krajach Europy jest nie do pomyślenia. Narzekali na jedno, na nieuzasadnione wezwania, tych jest nawet 70 procent – dodaje Marlena Kovarik.

Książka trafiła do rąk gości zaproszonych na uroczystość. Ci odwdzięczyli się prezentami, sprzętem medycznym, który ratownikom z pewnością się przyda w ich ciężkiej pracy.




Trzydziestolecie Pogotowia Ratunkowego
Foto: WO(lca.pl)

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[Anonimowy Gość]
Życzenia następnych 30 lat w zdrowiu.
[Anonimowy Gość]
Czarna zaraza zawłaszcza wszystkie uroczystości i święta. Pogonić tych pasożytów Księża na księżyc Polacy chcą świeckiego państwa. Religia won do salek przykościelnych.
[Anonimowy Gość]
I jest kolejna wyżerka i libacja za koszt podatników dla politycznych nieudaczników! Wszystko tonie w długach, można świętować.
[Anonimowy Gość]
Czarna zaraza zawłaszcza wszystkie uroczystości i święta. Pogonić tych pasożytów Księża na księżyc Polacy chcą świeckiego państwa. Religia won do klasek przykościelnych.
[Anonimowy Gość]
Czarna zaraza zawłaszcza wszystkie uroczystości i święta. Pogonić tych pasożytów Księża na księżyc Popieram
[Anonimowy Gość]
Czarna zaraza zawłaszcza wszystkie uroczystości i święta. Pogonić tych pasożytów Księża na księżyc
komentarze: 11. Przeczytaj wszystkie

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl