REKLAMA
Lca.pl » Fakty » Region

2023-08-11 09:25:09 - Autor: Materiał Partnera Portalu
Jakie są wskazania do wykonania USG jamy brzusznej?
Badanie USG jamy brzusznej pozwala ocenić stan i nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych. Wielu specjalistów uważa, że nieinwazyjny zabieg powinien zostać wpisany na listę badań wykonywanych cyklicznie. Badanie pozwala odpowiednio wcześnie zdiagnozować poważne schorzenia oraz ustalić przyczynę wielu popularnych dolegliwości układu pokarmowego. Kiedy warto je wykonać i jakie są wskazania do USG jamy brzusznej?
REKLAMA

Jak wygląda badanie USG jamy brzusznej?

USG jamy brzusznej to bezinwazyjne badanie, które uwidacznia struktury organów wewnętrznych znajdujących się w środku ciała człowieka. Badanie wykonywane jest za pomocą specjalnej głowicy US, która emituje fale odbijające się od jamy brzucha oraz organów wewnętrznych. Otrzymany w ten obraz organów wyświetlany jest na monitorze urządzenia USG w czasie rzeczywistym. Dzięki temu możliwe jest natychmiastowe wykrycie nieprawidłowości oraz ocena rozmiaru i kształtów organów wewnętrznych. Metoda pozwala także ocenić spoistość narządów oraz zmierzyć ich odległość względem siebie. 

Wśród pacjentów często istnieją wątpliwości, czy do badania jamy brzusznej wykorzystywane są promienie rentgenowskie. Badanie USG nie wykorzystuje promieni RTG, ale bazuje na falach dźwiękowych o wysokiej częstotliwości. Emitowane fale odbijają się od organów pod powłoką brzuszną, wracając do głowicy, która następnie przesyła sygnał do konsoli z ekranem. Celem wyjaśnienia, można więc powiedzieć, że sonda niejako „nasłuchuje echa”, a następnie przetwarza zebrane informacje na obraz. 

USG jamy brzusznej – wskazania

Podstawowym wskazaniem do wykonania USG jamy brzucha są intensywne lub długotrwałe bóle brzucha, których pacjent doświadcza z niewyjaśnionej przyczyny. Badanie wykonywane jest także w celu diagnostyki guzków i zgrubień w obszarze brzucha. Powodem do wykonania badania może być także krwawienie z przewodu pokarmowego, widoczne w kale lub w moczu, a także biegunka i wymioty. USG brzucha może także zalecić lekarz ginekolog w przypadku zaobserwowania krwawienia z dróg rodnych. Alarmującym sygnałem jest także zwiększony obwód brzucha, zażółcenie skóry lub nagła utrata masy ciała. Wskazaniem do wykonania USG jamy brzusznej może być także długotrwałe zatrzymanie stolca lub moczu oraz zewnętrzne urazy tej części ciała. 

Badanie USG wykonywane jest także profilaktycznie i w celu diagnostyki lub wykluczenia anomalii narządów wewnętrznych. Wykonanie USG jamy brzucha pozwala m.in. ocenić budowę i stan trzustki, wątroby, śledziony, nerek oraz aorty brzusznej i pęcherzyka żółciowego. Metoda pozwala ocenić ich wielkość i budowę oraz wykluczyć lub potwierdzić istnienie nowotworów, guzów lub torbieli. Wykonuje się m.in. u pacjentów z przerzutami, aby ocenić stopień zaawansowania choroby i sprawdzić skuteczność leczenia. 

USG jamy brzusznej to obowiązkowe badanie u kobiet w ciąży. Wykonuje się je w I trymestrze. Badanie pozwala ustalić liczbę pęcherzyków ciążowych, dzięki czemu badana kobieta zyskuje wiedzę na temat ciąży bliźniaczej lub pojedynczej. Metoda ukazuje także ilość owodni w macicy i pozwala ocenić, czy serduszko dziecko pracuje w prawidłowy sposób. Uzyskany w trakcie badania obraz umożliwia zbadanie budowy czaszki dziecka i jej zawartości. Pozwala także ocenić budowę powłok brzusznych, pęcherza moczowego i kręgosłupa. 

USG jamy brzusznej u dzieci

USG jamy brzusznej wykonywane jest także u dzieci. Ma wtedy zazwyczaj charakter diagnostyczny lub przesiewowy. Metoda pozwala na rozpoznanie dolegliwości i wad rozwojowych w jamie brzusznej, które nie dają wyraźnych objawów lub są bagatelizowane przez dziecko. Dzięki rozpoznaniu schorzenia we wczesnej fazie rozwoju, możliwe jest szybkie podjęcie leczenia i uniknięcie dalszych powikłań. Badanie powinno być wykonane natychmiast po tym, gdy u dziecka pojawią się objawy chorób układu pokarmowego lub moczowego. Wskazaniem mogą być także intensywne ataki kolek, przewlekła biegunka oraz gorączka połączona z zaparciami.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz
REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
Legnica -
Miedzowi hutnicy docenieni – KGHM świętuje Dzień Hutnika
Legnica -
Wybory do Europarlamentu. PKW wylosowała numery list
Legnica -
Nie masz zaległości. ZUS zwróci nadpłacone składki
Legnica -
Świadczeniobiorco, oczekuj korespondencji z ZUS
REKLAMA
Legnica -
Wybory do europarlamentu. Na kogo oddać głos?
Legnica -
Dziś Święto Konstytucji 3 Maja
Legnica -
Dziś 20. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej
Legnica -
800+. Te błędy najczęściej popełniają wnioskodawcy
Legnica -
Biel-Flag – wybory prezydenckie 2025
Legnica -
Dystrybucja wody dla firm - zapewnij odpowiednie ilości wody pracownikom
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl