REKLAMA
Lca.pl » Fakty » Region

2023-07-22 08:32:11 - Autor: WP(lca.pl); źródło: Gazeta Lubuska
Miejsce wypoczynku legniczan odzyskuje dawny blask
Bojadła, mała wieś 120 km od Legnicy położona w Kotlinie Kargowskiej w województwie lubuskim, w powiecie zielonogórskim, w gminie Bojadła. Słynąca z przepięknego pałacu, który przez wiele lat popadał w ruinę, wreszcie odzyskuje dawny blask. Po latach zaniedbań i dewastacji, obiekt ten staje się miejscem, które przyciąga zarówno turystów, jak i lokalną społeczność. Pałac w Bojadłach, nazywany także "społecznym muzeum", przechowuje różnorodne pamiątki i stanowi symbol odrodzenia tego historycznego miejsca.
REKLAMA


Pałac w Bojadłach
Foto: WP(lca.pl)
Pałac w Bojadłach, który przetrwał II wojnę światową bez większych zniszczeń, niestety ucierpiał po transformacji ustrojowej. W ciągu zaledwie 10 lat obiekt został zdewastowany – zniknęły okna, drzwi, schody, a nawet balkonowa kratka. Jednak dzięki staraniom fundacji Pałac Bojadła, miejsce to powoli odzyskuje swoje pierwotne piękno. Obecnie pałac został udostępniony do zwiedzania, a jego wnętrza prezentują różnorodne pamiątki, które stanowią część ekspozycji.

Fundacja Pałac Bojadła, założona w 2014 roku, ma na celu rewitalizację tego unikalnego pałacu, ale również prowadzi działalność edukacyjno-popularyzatorską. Przejęcie opieki nad pałacem było nie tylko kwestią jego odnowy, ale także podniesienia świadomości społecznej o znaczeniu zachowania i promocji dziedzictwa kulturowego. Wcześniejsze zniszczenia wynikały z niskiego poziomu świadomości społecznej, dlatego fundacja koncentruje się zarówno na rewitalizacji obiektu, jak i na edukacji lokalnej społeczności.

Pałac w Bojadłach, założony w 1734 roku, reprezentuje wyjątkowy przykład architektury barokowej. Jego fasada zdobiona jest zachowaną dekoracją rokokową, dodającą mu unikalnego uroku. Co równie istotne, pałac zachował swoją oryginalną strukturę od XVIII wieku. To nie tylko sam pałac, ale również pobliskie budynki gospodarcze i cała wieś Bojadła, które zachowały swoje historyczne układy urbanistyczne.

Niestety, pałac doświadczył trudności po transformacji ustrojowej. Z powodu braku świadomości społecznej oraz braku środków, obiekt popadł w ruinę. Jednak dzięki zaangażowaniu fundacji i wsparciu społeczności lokalnej, pałac zaczął powoli odzyskiwać swoją świetność. Również odwiedzający coraz liczniej przybywają do Bojadeł, odkrywając historię tego miejsca.

Fundacja Pałac Bojadła ma ambitne plany dotyczące pałacu. Celem jest udostępnianie go przez większość tygodnia, przez około 8 godzin dziennie. Dla zwiedzających przygotowano audioprzewodniki w trzech językach, a także dla osób niewidomych. Pomimo swojego historycznego charakteru, pałac jest dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością. Dodatkowo, sale pałacowe będą wykorzystywane do organizacji różnorodnych wydarzeń, takich jak koncerty, konferencje czy warsztaty.

Pałac w Bojadłach to nie tylko zabytek, ale także symbol odrodzenia i wspólnotowej pracy. Dzięki zaangażowaniu fundacji i lokalnej społeczności, to miejsce staje się oazą kultury i historii, przyciągającą coraz większą uwagę odwiedzających. Przywracając dawny blask pałacowi w Bojadłach, przywraca się rónież wspomnienia wilu legnican, którzy spędzali w jego murach wakacje lub ferie ziomwe. Pałac przed jego dewastacją w latach siedemdziesiątych był ośrodkiem kolonijnym legnickiego zakładu przemysłu dziewiarskiego Milana. 


Kolonia - Bojadła 1977 rok
Foto: Arch. domowe


Pałac w Bojadłach
Foto: WP(lca.pl)

Pałac w Bojadłach
Foto: WP(lca.pl)

Pałac w Bojadłach
Foto: WP(lca.pl)

Pałac w Bojadłach
Foto: WP(lca.pl)

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[Anonimowy Gość]
W różnych miejscach są miejsca do odpoczynku, kąpieli itd., ale nie w komuszej Legnicy, gdzie jest wszystko niszczone, likwidowane, sprzedawane, oddawane. Miliony są pożyczane i bezmyślnie wydawane. Ile...
[Anonimowy Gość]
Wszystkie kąpieliska w Legnicy i okolicy zrujnowane, ale zapraszają do gdzieś tam co dopiero ma powstać. Absurdalnie drogi i sezonowy Wasserschrott niedługo będzie musiał konkurować z Lubinem, więc jak...
[Anonimowy Gość]
Jestem na tym zdjeciu. Ale to bylo dawno
[Anonimowy Gość]
Ja flagą neobanderowską w kolorze sino-żółtym podcieram sobie codziennie tyłek po kupsztalu. Je bać upa i bandere!
[Anonimowy Gość]
w latach 70-tych(druga połowa) przez parę sezonów "bawiłem się" w wychowawcę na organizowanych w pałacu letnich koloniach. Było cudownie.
[Anonimowy Gość]
jak już to polska onuca banderowski pachołku Chyba lepiej znasz słownik języka rosyjskiego niż polskiego. W linku definicaj ruskiej onucy według wielkiego słownika języka polskiego https://wsjp.pl/hasl...
komentarze: 13. Przeczytaj wszystkie

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl