REKLAMA
Lca.pl » Fakty » Region

2023-06-20 13:07:28 - Autor: LS(lca.pl), materiały prasowe
VII zjazd dolnośląskich działaczy TPD
Kazimierz Pleśniak ponownie został wybrany na prezesa Zarządu Dolnośląskiego Oddziału Regionalnego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. VII zjazd sprawozdawczo – wyborczy dolnośląskich działaczy TPD, na którym wybrano władze na kolejną kadencję odbył się w ostatnich dniach w Legnicy.
REKLAMA


VII zjazd dolnośląskich działaczy TPD
Foto: TPD
Legnica, która od 2019 roku jest siedzibą Zarządu Dolnośląskiego Oddziału Regionalnego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, gościła 50 delegatów z okręgów Legnica, Jelenia Góra i Wałbrzych, którzy wzięli udział w zjeździe sprawozdawczo - wyborczym.

Zjazd podsumował działalność TPD w kadencji 2019-2023, wytyczył nowe zadania na lata 2023-2027, dokonał wyboru nowych władz regionu i 6 delegatów na Zjazd Krajowy TPD.

Prezesem został ponownie Kazimierz Pleśniak, wiceprezesami Ryszard Wach, Dariusz Kunaszko, Alina Tarnawska i Czesława Jarzyńska. Sekretarzem i dyrektorem biura zarządu wybrany został Dariusz Czekaj, przewodniczącą dolnośląskiej komisji rewizyjnej TPD została Ewa Palczewska.

W zjeździe udział wzięli między innym Zofia Czernow, poseł na Sejm RP, Piotr Karwan, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, profesor Leszek Stanisław Stadniczenko, wiceprezes Zarządu Głównego TPD, Aleksander Kostuń, przewodniczący społecznej rady programowo - doradczej TPD.

Zjazd wysoko ocenił działalność TPD dla dobra dzieci i ich rodzin. Oddział Dolnośląski TPD jest liczebnie jednym z największych w kraju, organizuje też największą akcję letniego wypoczynku.

Podczas zjazdu w imieniu Zarządu Województwa Dolnośląskiego radny Piotr Karwan udekorował sztandar Oddziału Regionalnego TPD Honorową Złotą Odznaką Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego, a wiceprezes ZG TPD prof. Stadniczenko wręczył na ręce prorektor Collegium Witelona dr Moniki Wierzbickiej i z-cy kanclerza tej uczelni Jerzego Stefaniaka Medal Polonia Semper Fidelis za propagowanie wychowania patriotycznego.

W Collegium Witelona działa jedyne w Polsce Studenckie Koło Przyjaciół Dzieci. Dolnośląskiego Oddziału Regionalnego. Dwudziestu działaczy TPD otrzymało medale dr Henryka Jordana, tytuły Honorowego Członka TPD, odznaki „Przyjaciel Dziecka”, medale 100-lecia TPD i medale Wdzięczności Dolnoślaskiego Oddziału Regionalnego.

Radio Plus Legnica zostało wyróżnione zbiorową Odznaką Przyjaciel Dziecka, a jego redaktorka Monika Poręba-Zadrożna otrzymała symboliczny Złoty Mikrofon za promocję TPD.

W Zjeździe wzięła udział 92-letnia Helena Roztoczyńska ze Świerzawy, najstarsza w regionie działaczka TPD. 

Zarząd Główny TPD w Warszawie uchwałą z dnia 1 grudnia 2022 r. nadał tytuł Honorowego Członka TPD Helenie Rostoczyńskiej, która TPD jest związana od 1948 r., kiedy to zamieszkała w internacie prowadzonym przez RTPD we Wrocławiu. Po objęciu kierownictwa przedszkola w Świerzawie 26 maja 1957 r. utworzyła Koło TPD przy tej placówce. Formy pracy były takie, jak we wszystkich ogniwach tepedowskich: organizacja biwaków, obozów, kolonii, a także codzienna praca opiekuńczo-wychowawcza: dofinansowanie rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, wyposażanie dzieci z tych rodzin w odzież o buwie, przybory szkolne, podręczniki. Ponadto w środowisku lokalnym angażowała wiele zakładów pracy w pomoc dziecku i rodzinie, zajmowała się organizacją imprez „mikołajkowych”, noworocznych, czy związanych z uroczystymi świętami, m.in. Międzynarodowym Dniem Dziecka. Była współtwórczynią samorządów podwórkowych w Świerzawie, które powstawały przy placach gier i zabaw. Samorządy były nieodłącznym elementem pracy wychowawczej, uczyły dzieci i młodzież aktywności indywidualnej i pracy zespołowej. Dzięki temu były organizowane imprezy dla członków samorządów oraz młodszych dzieci, powstawały teatrzyki dziecięce, grupy turystyczne itp. Pomimo zaawansowanego wieku Pani Helena nadal aktywnie włącza się w działalność Oddziału Miejsko-Gminnego TPD w Świerzawie.

Zarząd Główny TPD w Warszawie uchwałami z dnia 25 maja 2023 r. nadał tytuł honorowego Członka TPD  Elżbiecie Drążkiewicz-Kierzkowskiej
Elżbieta Drążkiewicz-Kierzkowska obecnie na emeryturze, jest z zawodu nauczycielem. Początkowo była nauczycielką wychowania przedszkolnego, a następnie wizytatorem w Wydziale Oświaty Urzędu Miasta w Legnicy. Od 20 lat pełni funkcję prezesa Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Legnicy. Od 2002 roku działa aktywnie w Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, a od roku 2004 r. pełni społecznie funkcję wiceprezesa Zarządu Oddziału Okręgowego TPD w Legnicy. Była inicjatorką powołania setnego Koła Przyjaciół Dzieci, którego członkami byli emerytowani nauczyciele i członkowie ZNP. Jako wiceprezes Zarządu Oddziału Okręgowego ma duże zasługi w zakładaniu Kół Przyjaciół Dzieci, szczególnie w przedszkolach. Pełniąc funkcję wiceprezesa służyła radą i pomocą w rozwiązywaniu wielu problemów w działalności TPD, szczególnie miała duże zasługi w pozyskiwaniu środków na działalność TPD jako radna kilku kadencji Rady Miejskiej Legnicy, a także do chwili obecnej aktywny członek Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Była współorganizatorem wielu konferencji naukowych i zajęć z rodzicami popularyzujących ochronę praw dziecka. Cechuje ją życzliwość, wrażliwość, chęć niesienia pomocy i prowadzenia dialogu w mieszkańców Legnicy, zwłaszcza dzieci i ich rodzin.
W 1979 r. została wyróżniona odznaką „Przyjaciel Dziecka”, w 2000 roku otrzymała Legnicką Statuetkę TPD „Nade Wszystko Dziecko”, a w 2007 rok Srebrną Odznakę „Zasłużony Działacz TPD”. Kolejne lata przyniosły Jej: Medal dra Henryka Jordana (2010) – za wkład pracy społecznej w dziedzinie wychowania i opieki nad dzieckiem: Medal Wdzięczności z okazji 75-lecia TPD na Dolnym Śląsku i 100-lecia TPD.


Zarząd Główny TPD w Warszawie nadał medal im. dr. Henryka Jordana za zasługi dla rozwoju opieki zdrowotnej; upowszechnienia kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży następującym osobom:

Bożenie Miktus-Guzickiej, która ukończyła w roku 1998 na Wydziale Pedagogiki Opiekuńczo-Wychowawczej Uniwersytetu Opolskiego (specjalność: patologia i readaptacja niedostosowanych). W latach 1986-2000 pracowała w Zespole Szkól Medycznych w Legnicy jako wychowawca w internacie, następnie w latach 2000-2015 w Zespole Szkół Rolniczych w Legnicy jako nauczycielka i pedagog szkolny. Od roku 2015 pracuje jako nauczycielka i pedagog szkolny w legnickim Zespole Szkół Budowlanych.
Jako szkolny pedagog stoi na straży praw dziecka współpracując m.in. z policją, kuratorami i sądem rodzinnym. W latach 2004-2015 była rzecznikiem praw ucznia w Zespole Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa, gdzie była przewodniczącą Koła TPD. W latach 2004-2021 była wiceprezesem Zarządu Oddziału Miejskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci  w Legnicy, zaś od roku 2008 jest Okręgowym Rzecznikiem Praw Dziecka TPD.
Pani Bożena od kilku lat bardzo aktywnie włącza się wraz ze swoimi uczniami w akcje organizowane przez legnicki oddział TPD. Przy kole, któremu przewodniczy, działa jeden z najprężniej działających młodzieżowych wolontariatów TPD w legnickich szkołach. Głównym celem działalności Pani Bożeny jest zapobieganie patologiom społecznym, propagowanie idei wolontariatu, pomoc w wyborze właściwych postaw życiowych oraz ochrona i rzecznictwo praw dziecka. Prowadzone przez nią Koła Przyjaciół Dzieci od 2000 r. zajmują czołowe miejsca w rankingu kół okręgu legnickiego. Od 20 lat jest bardzo zaangażowana w organizację kolejnych edycji Legnickiej Paraolimpiady TPD.

Alinie Tarnawskiej, która jest wykwalifikowanym posiadającym wieloletnie doświadczenie pedagogiem wśród dzieci znana jako „Pani Zima”. Jest wieloletnią działaczką społeczną Towarzystwa Miłośników Legnicy „PRO LEGNICA”, Członkiem TPD od 1978 r., a od 1995 roku legnickiego Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
Pani Alina reprezentuje niezwykle zaangażowaną postawę społeczną. Od wielu lat, najpierw jako nauczyciel przedszkola, a następnie szkół podstawowych i ponadpodstawowych wykazywała się wieloma inicjatywami na rzecz popularyzacji kultury wśród dzieci i młodzieży. W Legnicy znana jest jako dobry organizator imprez i doskonały wychowawca kolonii.
Z TPD współpracuje od wielu lat prowadząc i animując wiele imprez charytatywnych dla dzieci i młodzieży. Lubiana jest zarówno przez dzieci, jak i współwychowawców. Zawsze gotowa do pomocy, życzliwa, oddana pracy społecznej zwłaszcza na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami oraz wychowującymi się w trudnych warunkach materialnych i rodzinnych. Wielokrotnie dawała przykład młodym działaczom i wolontariuszom, jak skutecznie działać i pomagać potrzebującym.
Od wielu lat prowadzi imprezy organizowane dla dzieci i młodzieży przez TPD. Od 15 lat pełni funkcje wychowawcy i kierownika kolonii letnich i zimowisk organizowanych przez legnickie TPD. Od 2015 r. pełniła funkcję sekretarza Zarządu Oddziału Miejskiego TPD w Legnicy, a od 2019 r. była wiceprezesem tego Oddziału. Była sekretarzem Zarządu Oddziału Okręgowego TPD w Legnicy, a obecnie jest wiceprezesem tego Oddział, jest członkiem Prezydium Zarządu Dolnośląskiego Oddziału Regionalnego TPD Zajmuje się pracą z dziećmi i młodzieżą w Ośrodku „Kibice Razem” – placówce wsparcia dziennego dla najmłodszych mieszkańców najuboższej dzielnicy Legnicy – Zakaczawia. Propaguje idę wychowania przez sport i kulturalny udział w wydarzeniach sportowych.

Jerzemu Stefaniakowi, który jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego, po ukończeniu studiów pracował jako nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 8 w Lubinie. Od 1998 r. jest Kanclerzem najpierw Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona, a obecnie Collegium Witelona Uczelnia Państwowa w Legnicy. Od 25 lat wspiera działalność naszego stowarzyszenia, był inicjatorem powstania uczelnianego koła TPD i jego bardzo aktywnym członkiem. Od 2012 r. pełni funkcję wiceprzewodniczącego Społecznej Rady Programowo-Doradczej Oddziału Okręgowego TPD w Legnicy, ponadto aktywnie działa w innych organizacjach społecznych: jest prezesem Zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Akademicka”.
Posiada ogromne zasługi w zakresie rozwoju Kół Przyjaciół Dzieci na terenie dawnego województwa legnickiego, pozyskiwania w lokalnym środowisku przyjaciół i darczyńców TPD oraz współfinansowaniu wydawnictw TPD. Z jego inicjatywy teren uczelni jest wykorzystywany do organizacji konferencji naukowych, imprez rekreacyjnych i różnych przedsięwzięć, w tym skierowanych do środowiska osób niepełnosprawnych.
Z jego inicjatywy studenci różnych wydziałów uczelni, w tym pedagogiki, ochrony zdrowia, bezpieczeństwa w ramach wolontariatu przeprowadzają szkolenia, warsztaty i pokazy dla dzieci i młodzieży.
Studenckie Koło Przyjaciół Dzieci – jedyne w kraju – aktywnie uczestniczy w organizowanych przez legnickie TPD akcjach charytatywnych, zbiórkach żywności, przedsięwzięciach, sportowych, rekreacyjnych i kulturalnych.

Medal Pamiątkowy z okazji jubileuszu 100-lecia TPD przyznany przez Zarząd Główny TPD w Warszawie otrzymują:

Elżbieta Palej – Społeczny Rzecznik Ochrony Praw Dziecka TPD, członek Zarządu Dolnośląskiego Oddziału Regionalnego TPD z siedzibą w Legnicy
Ewa Palczewska – wiceprzewodnicząca Dolnośląskiej Komisji Rewizyjnej
Artur Wira – członek Zarządu Oddziału Okręgowego TPD w Legnicy

Zarząd Dolnośląskiego Oddziału Regionalnego TPD przyznał „Medale Wdzięczności z okazji 75-lecia działalności TPD na Dolnym Śląsku” za okazywane dzieciom serce, pomoc i radość następującym osobom:

Wiesławowi Bieniek - wiceprezesowi Zarządu Oddziału Powiatowego w Kamiennej Górze
Beacie Kwiecień – wieloletniej dyrektor Młodzieżowego Centrum Kultury w Legnicy, przewodniczącej Koła Przyjaciół Dzieci przy MCK w Legnicy, sekretarzowi Zarządu Oddziału Okręgowego TPD w Legnicy
Czesławowi Leśniakowi – dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świerzawie
Aleksandrze Mazurkiewicz – wieloletniej przewodniczącej Koła Przyjaciół Dzieci przy Szkole Podstawowej nr 4 w Chojnowie
Violetcie Taurowskiej – przewodniczącej Koła Przyjaciół Dzieci Szkole Podstawowej w Rosochatej

Zarząd Oddziału Okręgowego TPD w Legnicy nadał tytuł „Przyjaciel Legnickiego Oddziału TPD” Panu prof. dr. hab. Stanisławowi Leszkowi Stadniczeńce


VII zjazd dolnośląskich działaczy TPD
Foto: TPD

VII zjazd dolnośląskich działaczy TPD
Foto: TPD

VII zjazd dolnośląskich działaczy TPD
Foto: TPD

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[Anonimowy Gość]
leśne dziady jak w np. w ZNP i pewnie tyle samo to warte uczestnicy zapłacili za bankiecik i wszystko co z tym związane, czy całe te przedstawienie za cudze?
[Anonimowy Gość]
Chrońcie dzieci przed pedo filami w czarnych sukienkach. Jak niesmaczny żart brzmi napis na wielu kościołach - pozwólcie dzieciom przyjść do mnie Sieroty po PZPR i SB zaczynają swoje zawodzenia.
[Anonimowy Gość]
To żart podobny do tego z napisu w kopalniach "Szczęść boże". Górnicy ciągle niestety giną i żaden bóg im nie pomaga. Ale napis jest. Zjedź choć raz na dół bohaterze, a ręczę że dług...
[Anonimowy Gość]
Nie zrozumiałeś wątku.CHodzi o to, że Bóg górnikom (i nie tylko im) nie pomaga i ten napis powinien zostać zdjęty, bo jest nieskuteczny.
[Anonimowy Gość]
To żart podobny do tego z napisu w kopalniach "Szczęść boże". Górnicy ciągle niestety giną i żaden bóg im nie pomaga. Ale napis jest. Zjedź choć raz na dół bohaterze, a ręczę że dług...
[Anonimowy Gość]
Chrońcie dzieci przed pedo filami w czarnych sukienkach. Jak niesmaczny żart brzmi napis na wielu kościołach - pozwólcie dzieciom przyjść do mnie Teraz trzeba uważać z takimi informacjami Sam w sobie ...
komentarze: 28. Przeczytaj wszystkie

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl