REKLAMA
Lca.pl » Fakty » Legnica

2022-12-11 20:08:34 - Autor: LS(lca.pl)
Zasiedli przy jednym stole po raz dwudziesty pierwszy
Po raz dwudziesty pierwszy spotkały się przy wspólnym wigilijnym stole mniejszości narodowe zamieszkujące Legnicę i okolice. Po raz pierwszy przy stole usiedli przedstawiciele kościoła katolickiego, prawosławnego i ewangelickiego.
REKLAMA


Lidia i Joel Beucher
Foto: Piotr Florek (lca.pl)
Legnickie Wigilie Narodów to już nasza lokalna tradycja. Od dwudziestu jeden lat przedstawiciele mniejszości narodowych w okresie Bożego Narodzenia spotykają się przy wspólnym stole. Poznają bliżej „sąsiadów”, którzy mieszkając w tym samym mieście, pieknie różnią się tradycją, religią i kulturą. W tym roku do wspólnego stołu zasiedli między innymi Turcy, Amerykanie, Japończycy, Łemkowie, Ukraińcy, Francuzi i Polacy.

Życzenia wszystkim narodowościom złożył Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy. Dołączyli się do nich także biskup Andrzej Siemieniewski, ksiądz Jerzy Gansel i ksiądz prawosławny Lubomir Worhacz.

Każda narodowość przedstawiła swoje zwyczaje i opowiedziała o potrawach, jakimi zastawiane są wigilijne stoły. Była wspólna kolęda i dzielenie się opłatkiem i prosforą, a później wspólne spożywanie kolacji wigilijnej i okazja, żeby skosztować dań innych narodowości.

Lidia Beucher poślubiła Francuza. Z mężem wyjechała do Francji na trzydzieści lat, dziewiętnaście lat temu zapuścili korzenie w Polsce, w Kruszynie. Na Wigilii Narodów gościli już kolejny raz. Joel Beucher przygotował potrawy na stół wigilijny.

- Na francuskiej wigilii spożywa się mięso z drobiu, ostrygi, pije się wino, szampana. W zależności od regionu kolacja wygląda inaczej. Na każdym stole znajdzie się bûche de Noël, czyli bożonarodzeniowe polano, kawałek drewna. Nie ma tradycji dwunastu potraw, ale na południu Francji w Prowansji jest trzynaście deserów. Francuzi zaczynają od aperitifu, później entrée, czyli na przykład galaretka, pasztet, ostrygi, ślimaki. Później przychodzi kolej na mięso, najczęściej jest to gęś. Na zakończenie jest deser – opowiadał Joel Beucher.

Od początku w tradycyjnej wigilii uczestniczy mniejszość ukraińska, która od czasu wybuchu wojny w Ukrainie znacznie się powiększyła.

- Tam jest wojna, ale żyć trzeba. Oczywiście ciągle myślimy o tym, co tam się dzieje i mamy w sercach naszych braci z Ukrainy, ale tradycję trzeba kultywować, jestem przekonani, że mimo wojny także usiądą do wigilijnych stołów i będą się dzielić potrawami. Najpowszechniejszym życzeniem powtarzanym w Ukrainie jest życzenie spokojnego nieba, żeby żadna rakieta ani żaden samolot wroga nie zakłócał tego spokoju. Ta Wigilia, która przed nami będzie szczególna, dzisiaj zaprosiliśmy do naszego grona również uchodźców. Również przygotowali potrawy, ale najważniejsze, że są z nami – mówił Jerzy Pawliszczy z legnickiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce.

- Nasze wigilie prawie się nie różnią. Potrawy są podobne. Jedyną równicą jest to, że my dzielimy się prosforą, Polacy opłatkiem. Także wiele kolęd jest takich samych, różnica jest taka, że każdy naród śpiewa je w swoim języku – dodał Jerzy Pawliszczy.

Pomysłodawczynią Wigilii Narodów jest Elżbieta Chucholska, która od dwudziestu jeden lat wspólnie z Kobietami Europy organizuje spotkania mniejszości narodowych mieszkających w mieście i jego okolicach.




Tadeusz Krzakowski
Foto: Piotr Florek (lca.pl)

Elżbieta Chucholska
Foto: Piotr Florek (lca.pl)

Bûche de Noël
Foto: Piotr Florek (lca.pl)

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[Anonimowy Gość]
Ważne aby się integrować
[Anonimowy Gość]
Brawo
[Anonimowy Gość]
Wasinkiewicz jaką nację reprezentuje? Starozakonnych? Łemków? odwal się od Łemków którzy są porządnymi ludźmi !!! Może pochwal się jaką nację reprezentujesz ty: durni, łajdaków czy może ra...
[Anonimowy Gość]
[quote="Alicja z krainy"]Piekna nasza legnicka tradycja - i mimo głosów sceptycznych - jestem pewna że przetrwa i będzie symbolem tego jak wiele kultur buduje swoja przyszłość razem tworząc e...
[Anonimowy Gość]
Piekna nasza legnicka tradycja - i mimo głosów sceptycznych - jestem pewna że przetrwa i będzie symbolem tego jak wiele kultur buduje swoja przyszłość razem tworząc europejskie wartości.
[Anonimowy Gość]
O prorosyjskich faszystach z kamractwa w linku https://ms-my.facebook.com/osrodek.moni ... 010838505/
komentarze: 29. Przeczytaj wszystkie

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl