REKLAMA
Lca.pl » Fakty » Legnica

2022-11-13 18:18:44 - Autor: LS(lca.pl)
Kristman: To chyba niezrozumienie ważnej dla nas sprawy i naszych argumentów, w tym historycznych
- Wiele jednostek samorządu terytorialnego zabiega o ustanowienie świętego patrona, aby wzmocnić tożsamość wspólnoty lokalnej. Wybór i zatwierdzenie świętego patrona miejsca następuje w porządku kościelnym i należy do właściwych władz kościelnych. Stosowna uchwała rady miasta stanowi jedynie część wspólnych próśb wnoszonych przez duchowieństwo, mieszkańców i ich organizacje – powiedział ksiądz Robert Kristman, podczas niedzielnej mszy w katedrze. To reakcja na odrzucenie przez radę miejską wniosku w sprawie patronatu św. Piotra i Pawła dla Legnicy.
REKLAMA


Katedra św. ap. Piotra i Pawła
Foto: AG (lca.pl)
Nad wnioskiem radni obradowali na październikowej sesji. Jego odrzucenie rekomendowała komisja skarg, wniosków i petycji. Podobne zdanie miała większość radnych. Maciej Kupaj argumentował powołując się na Konstytucję, która jasno mówi że „władze publiczne w Rzeczpospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym”.

Mimo, że inne zdanie mieli radni Prawa i Sprawiedliwości wniosek większością głosów został odrzucony. Na niedzielnej mszy w katedrze odniósł się do sprawy ksiądz Robert Kristman. Poniżej treść jego oświadczenia.

„Ustanowienie patrona miasta leży w gestii Watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Stolicy Apostolskiej. Procedura ma trzy etapy: wybór patrona przez lokalną społeczność i zatwierdzenie przez miejscowego biskupa, poparcie lokalnych władz samorządowych, decyzja Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Wiele jednostek samorządu terytorialnego zabiega o ustanowienie świętego patrona, aby wzmocnić tożsamość wspólnoty lokalnej. Wybór i zatwierdzenie świętego patrona miejsca następuje w porządku kościelnym i należy do właściwych władz kościelnych. Stosowna uchwała rady miasta stanowi jedynie część wspólnych próśb wnoszonych przez duchowieństwo, mieszkańców i ich organizacje. Uchwała taka jest wyrazem przekonania lokalnej władzy świeckiej, że społeczne życzenie ustanowienia świętego patrona ma charakter powszechny i zgodny. W ten sposób radni współdziałają z władzą kościelną dla dobra wspólnego, nie naruszając przy tym zasady religijnej bezstronności władz publicznych. Wymiar sakralny patronatu nie pozostaje też bez wpływu na aspekt etyczny, historyczny i socjologiczno- kulturowy funkcjonowania wspólnoty samorządowej.

Dowodem na to może być fakt, że obecnie w Polsce, po 1990 r., swojego patrona otrzymało 110 miast, przy poparciu władz samorządowych, które mają dobrą wolę współpracy nie tylko z władzą kościelną, ale przede wszystkim borą pod uwagę duchowe potrzeby wierzącej części społeczeństwa. Lokalne władze są wybierane przecież także przez ludzi wierzących. Wstawiennictwo świętego patrona jest nie tylko istotne dla wspólnoty religijnej, ale buduje także etos i ład moralny wspólnoty samorządowej.

Dnia 25 lipca br. w imieniu duchowieństwa i wiernych świeckich naszego miasta (a nie tylko w imieniu parafii) ks. proboszcz złożył w biurze Rady Miasta Legnicy wniosek o poparcie starań w Kongregacji Watykańskiej ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o ustanowienie św. Apostołów Piotra i Pawła Patronami Miasta. Jak pamiętamy wniosek poparli swoimi podpisami wszyscy księża posługujący w Legnicy oraz bardzo liczna grupa wiernych świeckich.

Prośbę umotywowana była m.in. następująco:

Patronat Św. Apostołów Piotra i Pawła już od średniowiecza miał wielkie znaczenie dla mieszkańców naszego miasta. Ten fakt odzwierciedla chociażby pierwotny herb Legnicy z przedstawieniem dwóch skrzyżowanych kluczy Piotrowych; obecny herb, pochodzący z okresu habsburskiego historii Legnicy, zawiera także ten znak, ponieważ lew habsburski trzyma klucze piotrowe. Pierwotny herb (dwa skrzyżowane klucze piotrowe) można znaleźć na stalli rajców miejskich z 1568 r., znajdującej się do dzisiaj w Katedrze;


Faktem jest także to, że zachowana pierwsza pieczęć miejska nosi wizerunek św. Piotra (z 1302 r.) a druga (z 1369 r) wizerunek dwóch Apostołów św. Piotra i św. Pawła.

Od samego początku istnienia (XIII w.) legnicki kościół Św. Piotra i Pawła (wcześniej fara miejska, a obecnie Katedra) był głównym kościołem miasta, wokół którego koncentrowało się życie miejskie.

Niestety nasz wniosek został odrzucony najpierw przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta, a następnie został odrzucony większością głosów (13 Radnych) przy poparciu naszego wniosku 5 głosami Radnych Prawa i Sprawiedliwości. Trzeba tu dodać, że wyniki głosowania opublikowane w mediach zostały bardzo niejasno przedstawione, gdzie określenie ,,przeciw" oznacza brak akceptacji odrzucenia naszego wniosku, czyli faktyczne poparcie. Natomiast określenie ,,za" oznacza brak zgody, czyli odrzucenie wniosku. Decyzji Radnych, którzy odrzucili naszą prośbę jest trudna do zrozumienia. Pełna treść naszej prośby i odpowiedź Rady Miasta znajduje się w gablocie. Jak głosowali poszczególni Radni dowiadujemy się z mediów społecznościowych.

Niemniej jednak dziękujemy tym Radnym, łącznie z Panią Przewodniczącą Rady, którzy poparli nasz wniosek.

Dla przykładu, że można inaczej, w gablocie znajduje się uzasadnienie uchwały Rady Miejskiej w Polkowicach, która jednomyślnie poparła wniosek ustanowienia św. Sebastiana patronem Polkowic. Rada Miasta zamówiła nawet kantatę ku czci św. Sebastiana, wykonaną w dniu ogłoszenia Patrona Polkowic. Kantatę te będziemy mogli usłyszeć w naszej Katedrze 19 listopada o czym więcej informacji w ogłoszeniach duszpasterskich.

Nie przypuszczamy, żeby Rada Miasta Legnicy okazała złą wolę. To chyba raczej niezrozumienie ważnej dla nas sprawy i naszych argumentów, w tym historycznych”.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[Anonimowy Gość]
PiS zwąchał się z postkomuchami w radzie miasta, ale to przecież nie pierwszy raz, zrobili to żeby mieć złudzenie że współrządzą i mamić tym prostaczków bez zdolności logicznego myślenia. Nie wi...
[Anonimowy Gość]
Kristman nie twoja sprawa jest co i jak uchwala Rada Miasta Legnicy. Zajmij się patologia w swoim zdeprawowanym kościele Taka sama jego, jak każdego innego. A nawet jakby ciut większa, zważywszy że rada ...
[Anonimowy Gość]
Kristman nie twoja sprawa jest co i jak uchwala Rada Miasta Legnicy. Zajmij się patologia w swoim zdeprawowanym kościele Taka sama jego, jak każdego innego. A nawet jakby ciut większa, zważywszy że rada ...
[Anonimowy Gość]
w dupę se wsadź te argumenty faceciku w sukience Co ty masz do sendziuf?
[Anonimowy Gość]
w dupę se wsadź te argumenty faceciku w sukience
[Anonimowy Gość]
PiS zwąchał się z postkomuchami w radzie miasta, ale to przecież nie pierwszy raz, zrobili to żeby mieć złudzenie że współrządzą i mamić tym prostaczków bez zdolności logicznego myślenia. Nie wi...
komentarze: 167. Przeczytaj wszystkie

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl