REKLAMA
Lca.pl » Fakty » Legnica

2022-11-09 05:26:19 - Autor: LS(lca.pl), materiały prasowe
Legnicka strefa świętowała swoje ćwierćwiecze
Blisko 80 inwestorów z wielu zakątków świata, realizujących projekty warte ponad 12 miliardów złotych 20 tysięcy miejsc pracy, współpraca ze szkolnictwem branżowym w ramach Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego, współpraca z uczelniami i światowe marki. -To, co jest najważniejsze, to świetlana przyszłość Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - uzupełnia podsumowanie25-letniej działalności Przemysław Bożek, prezes LSSE.
REKLAMA


25-lecie LSSE
Foto: WO(lca.pl)
W ciągu 25 lat powierzchnia terenów należących do Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zwiększyła się prawie czterokrotnie. W 1997 r. wynosiła 381,69 ha, teraz to aż 1361 ha. W tym czasie liczba podstref z 3 urosła do 18, wydano blisko 200 zezwoleń i decyzji wspierających biznes, dzięki którym przedsiębiorcy zainwestowali ponad 12 mld zł. Samo zatrudnienie w firmach strefowych wynosi blisko 20 tys. osób. W LSSE zainwestowało aż 77 podmiotów. To przedsiębiorstwa z wielu branż, m.in. automotive, spożywcze, chemiczne, techniki grzewcze, a wśród nich znane koncerny m.in. Volkswagen Motor Polska, Viessmann, Brose Sitech, Winkelmann, czy BASF. Obecnie trwają mocno zaawansowane prace budowlane, związane z ponad miliardową inwestycją w Środzie Śląskiej – zakładem globalnego potentata PepsiCo.


Grzegorz Piechowiak
Foto: WO(lca.pl)
– Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna to nie tylko szansa na rozwój dla dużego biznesu, ale także dla mniejszych przedsiębiorców. Już od dobrych kilku lat obowiązuje zasada – cała Polska wielką strefą inwestycyjną. W związku z tym, zwolnienia podatkowe można uzyskać na dowolnie wybranym terenie, również nieobjętym granicami strefy. Prostsze zasady i bardziej dostępna pomoc ułatwia inwestowanie. Cieszę się, że w budowie zdrowej i trwałej polityki inwestycyjnej naszego kraju ma swój udział również Legnicka Strefa – mówi Grzegorz Piechowiak, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Pełnomocnik Rządu ds. Inwestycji Zagranicznych.

LSSE to nie tylko działalność związana stricte z obszarem inwestycyjnym. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest liderem trzech klastrów: Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego, Dolnośląskiego Klastra Motoryzacyjnego oraz Dolnośląskiego Klastra Technologii Kosmicznych – Silesian Space Valley. Aktywnie uczestniczy także w działalności Dolnośląskiego Klastra Lotniczego, który utworzono m.in. z jej inicjatywy. Klastry powstały w celu łączenia potencjału gospodarczego i naukowego, tworząc fundament do współpracy dla szkół, inwestorów, samorządów oraz instytucji okołobiznesowych.


Wojciech Murdzek
Foto: WO(lca.pl)
– Bez współpracy nauki oraz biznesu nie będzie nowoczesnej, gruntownej edukacji i wsparcia rynku pracy. Zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego bardzo mocno angażujemy się w łączenie nauki z biznesem, by nie były to odrębne światy. Pracodawcy nie tylko szukają ludzi z otwartymi umysłami, kreatywnych i z umiejętnościami szybkiego dostosowania się. Coraz częściej potrzebują specjalistów w bardzo wąskich i konkretnych dziedzinach. Dobrze, że do tego łańcucha współpracy włącza się Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – mówi Wojciech Murdzek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, pełnomocnik rządu ds. Reformy Funkcjonowania Instytutów Badawczych.

Fabryka nanosatelitów, elektromobilność i projekty związane z pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych – to zaledwie wycinek nowych aktywności Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.


Przemysław Bożek
Foto: WO(lca.pl)
– Rozumiemy nowe technologie i wiemy, że bez rozwoju nie ma przełomowych zmian. Uczestniczymy w nich, wspieramy i pomagamy, dlatego przygotowaliśmy konkretne wsparcia dla branży związanej z nowymi technologiami. Możemy zaproponować potencjalnym inwestorom nawet 45 procent ulgi w podatku CIT/PIT w związku z poniesionymi nakładami inwestycyjnymi. Ulga ta jest dostępna na 10 lat w przypadku inwestycji na jakimkolwiek terenie, a wydłuża się do 15 lat w przypadku terenu objętego przywilejami strefowymi. Śmiało możemy powiedzieć, że warto u nas inwestować, tym bardziej, że udzielamy wsparcia w całym procesie inwestycyjnym. Oprócz ulg oferujemy nowoczesne podejście do biznesu, bardzo bliskiego szkół podstawowych, branżowych, czy szkolnictwa wyższego. Wszystko po to, by kształcić mądrze i dobrze przygotowywać pracowników dla inwestorów strefowych. Opiniujemy nowe kierunki kształcenia, które dotykają nowych technologii – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.


Ryszard Wawryniewicz
Foto: WO(lca.pl)
– Od lat na naszym terenie niezmiennie dominują dwa trendy. Pierwszy z nich to zainteresowanie terenami pod konkretną branżę np. automotive, a drugi to tzw. trend narodowościowy – wokół inwestora z konkretnego kraju gromadzą się inne firmy. My próbujemy zaszczepić inny kierunek związany z nowymi technologiami. Np. w Środzie Śląskiej PepsiCo buduje najnowocześniejszy w Europie i proekologiczny zakład przekąsek. Za nami również wiele działań związanych z sektorem kosmicznym, energii przyszłości czy elektromobilności. Myślę, że kierunek „nowe technologie” będzie w następnych latach dominował. Świadczyć o tym mogą chociażby nasze negocjacje z kolejnymi inwestorami, w tym jednym światowym koncernem – dodaje Ryszard Wawryniewicz, wiceprezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Agencja Rozwoju Przemysłu oraz samorządy podpisały porozumienie o współpracy przy utworzeniu nowego parku przemysłowego.

– Wspieramy rozwój polskiego przemysłu i dbamy o jego innowacyjność. Nowe tereny wokół Głogowa to doskonałe miejsca, gdzie wspólnie z partnerami możemy przygotować park przemysłowy, nie tylko w świetnej lokalizacji, ale także z bardzo dobrą infrastrukturą techniczną. Mamy duże doświadczenie w zarządzaniu specjalnymi strefami ekonomicznymi oraz w tworzeniu i prowadzeniu parków przemysłowych. To potencjalnie nowe miejsca pracy i inwestycje, a także szansa na odwrócenie niekorzystnego trendu migracyjnego – zauważa Łukasz Gałczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Porozumienie, oprócz LSSE i ARP, podpisali również samorządowcy z Miasta Głogów, Gminy Głogów oraz Gminy Kotla.

Odznaki honorowe za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki RP otrzymali: Stanisław Obertaniec, Wiesław Sagan oraz Witold Łakomski




Stanisław Obertaniec
Foto: WO(lca.pl)

Wiesław Sagan
Foto: WO(lca.pl)

Witold Łakomski
Foto: WO(lca.pl)

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[Anonimowy Gość]
jak zrobią wyjazd ze strefy - ronda bedzie lepszy wyjazd
[Anonimowy Gość]
Macie się czym szczycić gamonie. A stacji PKP jak nie było tak nie ma! Tak wiem, coś tam robią, ale przy dobrych wiatrach może za dwa lata oddadzą 1 mały peronik na którym będą stoczyć się pracowni...
[Anonimowy Gość]
Trochę kiepsko wygląda ta fotorelacja. 1. Strefy Ekonomiczne w tamtym okresie, to była duża szansa na ściąganie kapitału do regionu. W tamtym okresie to był duży sukces. 2. Głównym twórcą strefy by...
[Anonimowy Gość]
Trochę kiepsko wygląda ta fotorelacja. 1. Strefy Ekonomiczne w tamtym okresie, to była duża szansa na ściąganie kapitału do regionu. W tamtym okresie to był duży sukces. 2. Głównym twórcą strefy by...
[Anonimowy Gość]
Upodlenie Polski i Polaków ciąg dalszy Polacy powinni pracować w polskich fabrykach i budować Polski kapitał a te hale montażowe powinny stać Afryce tam gdzie jest bieda jesteśmy ciągle w tyłek kopani...
[Anonimowy Gość]
Trochę kiepsko wygląda ta fotorelacja. 1. Strefy Ekonomiczne w tamtym okresie, to była duża szansa na ściąganie kapitału do regionu. W tamtym okresie to był duży sukces. 2. Głównym twórcą strefy by...
komentarze: 40. Przeczytaj wszystkie

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl