REKLAMA
Lca.pl » Fakty » Legnica

2022-05-14 07:55:37 - Autor: LS(lca.pl), materiały prasowe
Leczą zimnem zaburzenia rytmu serca
Już kilkanaście zabiegów krioablacji migotania przedsionków i ablacji RF wykonali w pracowni elektrofizjologii kardiolodzy legnickiego szpitala we współpracy z specjalistami ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. - To nowe wysokospecjalistyczne usługi w ofercie naszego oddziału, które w nowoczesnej kardiologii stały się standardem, dlatego nie może ich u nas zabraknąć – mówi Barbara Engel, lekarz kierujący oddziałem kardiologicznym.
REKLAMA


Zespół legnickich i zabrzańskich lekarzy
Foto: materiały prasowe

Barbara Engel
Foto: materiały prasowe
- Nasz organizm jest jak inteligentny dom, w którym funkcjonuje zsynchronizowany, mocno wyspecjalizowany układ elektryczny. Jest on wrażliwy na najdrobniejsze nawet odstępstwa i spięcia. Tym właśnie są zaburzenia rytmu pracy serca, które w dłuższym etapie mogą prowadzić do niewydolności tego narządu. Żeby temu zapobiec przez całe lata stosowano różne leki przeciwarytmiczne, których skuteczność była mocno ograniczona, a na dodatek miały one swoje działania uboczne. Dziś proponujemy pacjentom inwazyjne zabiegi: krioablacji i ablacji za pomocą fal o częstotliwości radiowej (ablacja RF). Ich podstawą są: doświadczona kadra i odpowiednia pracownia. Skuteczność zabiegów w zapobieganiu nawrotom arytmii jest bardzo wysoka – wyjaśnia Barbara Engel, szefowa oddziału kardiologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

W legnickim szpitalu funkcjonuje już pracownia hemodynamiki. W pracowni hemodynamiki już od 2012 roku we współpracy z lekarzami z Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie prowadzony jest program kompleksowej diagnostyki i leczenia choroby niedokrwiennej serca u pacjentów w Zagłębiu Miedziowym. Zabiegi koronarografii i angioplastyki wieńcowej przeprowadzane są z użyciem najnowszej generacji stentów wieńcowych oraz nowoczesnych technik obrazowania wewnątrznaczyniowego z wykorzystaniem ultrasonografii wewnątrznaczyniowej i optycznej tomografii koherentnej. Dodatkowo u pacjentów z najbardziej zaawansowaną formą miażdżycy tętnic wieńcowych przeprowadzane są zabiegi otwarcia przewlekłych okluzji tętnic wieńcowych (CTO), zabiegi z wykorzystaniem techniki aterektomii rotacyjnej (rotablacji) i nowoczesnej litotrypsji wewnątrznaczyniowej, a u tych najciężej chorych zabiegi ze wspomaganiem układu krążenia z użyciem balonu do kontrapulsacji wewnątrzaortalnej.

W oddziale pracuje 9 kardiologów, kolejnych trzech lekarzy jest w trakcie specjalizacji. Zespół uzupełniają dobrze wykształcone pielęgniarki. Już od dłuższego czasu kadra oddziału szkoli i nabiera doświadczenia w zabiegach ablacji pod okiem zabrzańskich specjalistów, którzy towarzyszą naszemu zespołowi od pierwszych zabiegów.

Pierwsze sześć zabiegów krioblacji i ablacji przeprowadzono w szpitalu 30 kwietnia, kolejnych siedem 7 maja.- Najogólniej można powiedzieć, że krioablacje i ablacje RF to zabiegi polegające na zniszczeniu ogniska będące źródłem arytmii – wyjaśnia lek. Mateusz Barycki. - W znieczuleniu miejscowym żyłą udową wprowadza się do serca specjalne cewniki i bez wchodzenia w szczegóły dociera się do miejsca odpowiedzialnego za generowanie arytmii. Następnie to miejsce schładzamy nawet do temperatury – 70 st. C w przypadku krioablacji lub rozgrzewamy do temperatury 40-70 st. C w przypadku ablacji RF. Przez takie działanie dochodzi do likwidacji tkanki, która nieprawidłowo przewodzi impulsy elektryczne – dodaje lekarz.

- Pod opieką specjalistów z Zabrza wykonaliśmy zabiegi krioablacji migotania przedsionków oraz ablacje RF innych nadkomorowych zaburzeń rytmu tj. ablacje trzepotania przedsionków, nawrotnego częstoskurczu węzłowego i dodatkowych dróg przewodzenia. Jakie umiejętności trzeba posiadać żeby przeprowadzać takie zabiegi? Podstawą jest wiedza teoretyczna, a następnie dołożyć do tego trzeba zdolności manualne – dodaje lek. Michał Korda.

Przed rozpoczęciem nowych zabiegów przy poradni kardiologicznej utworzono poradnię zaburzeń rytmu serca. - Przyjmujemy w niej pacjentów z rozpoznanymi zaburzeniami rytmu do tej pory leczonych farmakologicznie, kwalifikujemy chorych do zabiegów ablacji, którzy odniosą korzyść z takich zabiegów oraz monitorujemy stan pacjentów po zabiegach. Pacjentów mogą do nas kierować wszyscy lekarze – podsumowuje Michał Korda.


Zespół oddziału kardiologicznego
Foto: materiały prasowe

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[Anonimowy Gość]
To nie jest powod do chwalenia tylko raczej wstyd że tak późno zaczęli to robić. Wstyd !!! Lubin Klodzko wszyscy robią już od dawana
[Anonimowy Gość]
Fałszywe i zakłamane mordy w szczególności kierownictwo tego pseudo oddziału...
[Anonimowy Gość]
W Legnicy Ratusz Miejski powinien wybudować albo przekształcić pustostan na " Ośrodek dla chłopców moralnie wypaczonych "
[Anonimowy Gość]
z pijarem też można przesadzić.
[Anonimowy Gość]
Czyli Syberia naturalne leczenie klimatyczne. Kacapy już to od kilkuset lat stosują
[Anonimowy Gość]
Cudowny zespół, złote ręce. Jestem jedną z osób po zabiegu krioablacji. Na Oddziale panuje super atmosfera, życzliwość i fachowość. Byłam bardzo zaopiekowana. Brawo Pani doktor i cały zespół leka...
komentarze: 27. Przeczytaj wszystkie

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl