REKLAMA
Lca.pl » Fakty » Region

2022-04-20 11:31:43 - Autor: LS(lca.pl), materiały prasowe
KGHM i TAURON wspólnie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski
KGHM i TAURON podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł energii, w tym z zastosowaniem małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR). List intencyjny został podpisany podczas Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022 w Warszawie.
REKLAMA


Podpisanie listu intencyjnego
Foto: materiały prasowe
- Zainicjowaliśmy projekt produkcji czystej energii jako jedni z pierwszych w Polsce. Podpisaliśmy umowę z amerykańskim partnerem i przygotowujemy analizy dotyczące inwestycji. Technologia SMR zwiększy efektywność kosztową KGHM i przekształci polski sektor energetyczny. Wspólnie z TAURONEM będziemy pracować i badać możliwości dalszego rozwoju – powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź.

- TAURON kontynuuje założenia Zielonego Zwrotu, czyli konkretny plan transformacji w kierunku czystych źródeł energii. Od momentu ogłoszenia tej strategii zwiększyliśmy nasz portfel OZE o pięć farm wiatrowych i trzy elektrownie fotowoltaiczne, a kolejne projekty są w budowie. Dążymy do tego, by modułowe reaktory jądrowe stanowiły istotny element naszego docelowego miksu wytwórczego. Zapewne znajdzie to odzwierciedlenie w przygotowywanej w Grupie nowej strategii korporacyjnej. Nawiązana dziś współpraca z KGHM otwiera przed nami tę perspektywę – dodał Paweł Szczeszek, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

TAURON i KGHM i zamierzają wspólnie m.in. prowadzić prace badawczo – rozwojowe, z zastosowaniem technologii SMR. W przyszłości w grę wchodzą również inne projekty inwestycyjne wykorzystujące niskoemisyjne źródła energii. Spółki przygotują harmonogram prac, planowane są również analizy prawne i inne przedsięwzięcia promujące działania, które będą miały wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski.

W ramach zawartej na początku 2022 roku umowy, KGHM z firmą NuScale wdroży technologię SMR w Polsce. Pierwsza elektrownia ma zostać uruchomiona do 2029 roku. To pozwoli uniknąć Polsce nawet 8 mln ton emisji CO₂ rocznie. Czysta energia zasili oddziały produkcyjne miedziowej spółki. Projekt jest modułowy, a to oznacza bezproblemowe zwiększanie skali przedsięwzięcia. Budowa małych reaktorów jądrowych jest bezpośrednio związana z Polityką Klimatyczną KGHM oraz nowym kierunkiem strategicznym spółki – energią.

Zielony Zwrot TAURONA to szereg działań mających na celu istotną zmianę posiadanych źródeł wytwórczych opartych głównie o paliwa kopalne na źródła zeroemisyjne. Założenia te są konsekwentnie realizowane poprzez development własny projektów oraz akwizycje rynkowe. Dziś Grupa dysponuje dziewięcioma elektrowniami wiatrowymi o łącznej mocy ponad 380 MW, 34 elektrowniami wodnymi o mocy 132 MW oraz trzema elektrowniami fotowoltaicznymi o mocy 19 MW. Do 2025 roku TAURON planuje posiadać 1600 MW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii.

Ambicją KGHM jest skuteczne zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii i produkcji własnej w pokryciu zapotrzebowania na energię. Spółka posiada własne niskoemisyjne źródła wytwórcze zasilane paliwem gazowym. Rozwija też projekty OZE, w tym elektrownie fotowoltaiczne na terenach należących do KGHM. Miedziowy gigant bierze udział w przetargu na rozwój przybrzeżnych projektów wiatrowych na Bałtyku.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[Anonimowy Gość]
Najważniejsze żeby powołać zarządy, rady nadzorcze i całe biurowce ZBĘDNYCH trutni! Czy skończy się tak samo jak "PEJ" z Aleksandrem Gradem na czele za PO-PSL????
[Anonimowy Gość]
Będą nowe koryta w zarządach i radach nadzorczych dla naszych rodzin i wacków pół miliona. Centralny Port Lotniczy nie powstanie nawet za 5 lat ale PIS sitwa doi rocznie budżet na etaty w radzie nadzorc...
[Anonimowy Gość]
Będą nowe koryta w zarządach i radach nadzorczych dla naszych rodzin i wacków pół miliona. Centralny Port Lotniczy nie powstanie nawet za 5 lat ale PIS sitwa doi rocznie budżet na etaty w radzie nadzorc...
[Anonimowy Gość]
Centrala powinna wybudować w Legnicy wodne centrum przesiadkowe. Wystarczy zrobić port, marinę i troszkę zrewitalizować rzekę. Z Kaczawy po przez Odrę prosto nad Morze albo Warszawy. To jest to !
[Anonimowy Gość]
Będą nowe koryta w zarządach i radach nadzorczych dla naszych rodzin i wacków pół miliona. Centralny Port Lotniczy nie powstanie nawet za 5 lat ale PIS sitwa doi rocznie budżet na etaty w radzie nadzorc...
[Anonimowy Gość]
W kghm jak to kghm im bardziej spolegliwy(nie ma nic wspólnego z wiedzą)tym na wyższym stołku ,no i teraz im dadzą zarządzać reaktorami jądrowymi. Boże chroń Polskę. Nie bój się, żadnych reaktoró...
komentarze: 21. Przeczytaj wszystkie

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl