REKLAMA
Lca.pl » Fakty » Region

2021-12-24 08:25:12 - Autor: red(lca.pl)
Dzisiaj Wigilia Bożego Narodzenia
Wigilia Bożego Narodzenia (wieczerza wigilijna, wieczór wigilijny, niekiedy także gwiazdka) – w tradycji chrześcijańskiej dzień poprzedzający święto Bożego Narodzenia, kończący okres adwentu.
REKLAMA


Potrawy wigilijne
Foto: WO(lca.pl)
W kościele Zachodu Wigilia Bożego Narodzenia jest obchodzona 24 grudnia. Tradycyjnie wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z pierwszą gwiazdką na niebie. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, oznaczającej narodziny Jezusa, którą według Biblii na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie.

Kolację, w polskiej tradycji postną, rozpoczyna modlitwą i czytaniem fragmentu Ewangelii według św. Mateusza lub Łukasza dotyczącego narodzin Jezusa, a następnie łamanie się opłatkiem z równoczesnym składaniem sobie nawzajem życzeń. Na stole, przykrytym białym obrusem z wiązką sianka pod spodem, ustawia się jedno nakrycie więcej niż jest uczestników wieczerzy. Jest ono symbolicznie przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa. Zwyczaj stawiania dodatkowego nakrycia szczególnie upowszechnił się w XIX wieku.

Potrawy wigilijne

W zwyczajach wigilijnych obecnych jest wiele elementów zaczerpniętych z obrzędowości pogańskiej, które w formie szczątkowej, nie zawsze uświadomionej, zachowały się do dziś. Obecnie w kolacji wigilijnej związki z tymi wierzeniami zachowały się przede wszystkim w potrawach, przyrządzanych głównie z ziaren zbóż, maku, miodu, grzybów, a więc typowych dla styp pogrzebowych, oraz w trzymaniu pustego miejsca przy stole dla nieznanego gościa.

W zależności od regionu i tradycji rodzinnych zestaw wigilijnych potraw jest różny, ale zwyczajowo na wigilijnym stole powinny znaleźć się wszystkie płody ziemi, a potraw powinno być dwanaście. Każdej należy spróbować, co ma zapewnić szczęście przez cały rok. Do najbardziej typowych należą: barszcz z uszkami (wymiennie w niektórych regionach Polski z białym żurem, zupą grzybową, zupą owocową lub zupą rybną), ryby, przyrządzane na różne sposoby, z najbardziej tradycyjnym karpiem smażonym i w galarecie, kapusta z grochem, kapusta z grzybami, pierogi z kapustą, kasza z suszonymi grzybami, fasola z suszonymi śliwami, paszteciki z grzybami, kotleciki z ryżu z sosem grzybowym, kluski z makiem, cukrem i miodem, makiełki, chałka z kompotem z suszonych owoców, zupa migdałowa czy z tradycji wschodniej kulebiak, gołąbki i kutia. Na Śląsku potrawami wigilijnymi są także moczka i makówki. Zgodnie z polskim zwyczajem potrawy wigilijne powinny być postne, czyli bezmięsne i bez użycia tłuszczów zwierzęcych. Choć zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami kościelnymi w wigilię Bożego Narodzenia nie obowiązuje już zachowanie wstrzemięźliwości od spożywania mięsa, polscy biskupi zachęcają do zachowania tego zwyczaju "ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce 


Choinka
Foto: WP(lca.pl)

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[fermin.schulist]
Bardzo lubię Boże Narodzenie. Zawsze kojarzy mi się z dzieciństwem. Święta staramy się spędzać w gronie rodziny. Raczej unikamy wtedy wychodzenia, czy oglądania telewizji. Cieszymy się sobą - tak po...
[Anonimowy Gość]
Dobrze by było, gdyby wyznawcy jedynie słusznej religii napisali, w jaki sposób ich bóg się urodził z dziewicy i dlaczego to się odbyło w trójkącie małżeńskim - Józef, Maria i ten trzeci , który ...
[Anonimowy Gość]
Może ten ateista na forum LCA , poopowiada coś o islamie negatywnie czy się boi he he he he Islam i katolstwo to taka sama ku.re.wska religia. czego nie rozumiesz??
[Anonimowy Gość]
Wolę obchodzić święto niezwyciężonego boga słońca niż święto z okazji urodzin jakiegoś człowieka w Izraelu. Słowianie wierzyli w przyrodę i mieli rację.
[Anonimowy Gość]
Jako ateista kultywuję niektóre polskie tradycje bez otoczki religijnej. To dobra okazja na miłe spotkanie w gronie rodziny i przyjaciół. A przecież ani 12 potraw, ani choinka czy pierniczki nie maja nicz...
[Anonimowy Gość]
Jakiego pięknego i pełnego miłości języka uzywaja katole na forum. Aż dziw bierze, czy to tak na co dzień, czy tylko od swięta?
komentarze: 22. Przeczytaj wszystkie

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl