REKLAMA
Lca.pl » Fakty » Legnica

2019-12-05 06:36:28 - Autor: LS(lca.pl)
Licealiści z Wilna zwiedzili Dolny Śląsk i poznali jego historię
Trzydziestoosobowa grupa uczniów Liceum im. Adama Mickiewicza z Wilna, gościła w Legnicy na zaproszenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w ramach współpracy partnerskiej z Dolnośląskim Klastrem Edukacyjnym. Młodzi Polacy byli zachwyceni wizytą na Dolnym Śląsku.
REKLAMA


Licealiści z Wilna
Foto: LS(lca.pl)

Przemysław Bożek
Foto: LS(lca.pl)
- To realizacja pewnej wizji współpracy z dawnymi Kresami. Nasz pomysł polega na tym, aby polskie szkoły z Kresów, dziś gościmy liceum im. Adama Mickiewicza z Wilna, funkcjonowały w Dolnośląskim Klastrze Edukacyjnym poprzez realne działania. To uczenie młodych ludzi przedsiębiorczości, pokazywanie historii naszego kraju, wymiana młodzieży i rozmowa o ich codzienności i problemach – wyjaśnia Przemysław Bożek, wiceprezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Młodzi ludzie na Dolnym Śląsku spędzą cztery dni. W programie pobytu znalazły się między innymi wizyta w Hucie Miedzi „Głogów”, głogowskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym, zwiedzanie Legnicy, lekcja przedsiębiorczości i wykład historyczny prowadzony przez Tomasza Gałwiaczka z Instytutu Pamięci Narodowej.

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna oprócz liceum z Wilna, współpracuje z polskimi szkołami z Mościsk i ze Szczerca na Ukrainie. Prezes Bożek zapewnia, że to nie ostatnie szkoły.

- Chcemy rozwijać się w tym kierunku dbać o Kresy, współpracować ale nie tylko na papierze, podpisując porozumienia tylko poprzez realne działania. Wraz z KGHM część zebranych darów, a było ich ponad dwie tony, trafiły na Ukrainę. Budujemy od zera sanitariaty w szkole w Szczercu. Myślę, że to dobry początek i będzie kołem


Tomasz Gałwiaczek
Foto: LS(lca.pl)
zamachowym współpracy, która się rozkręci na dobre – dodaje Przemysław Bożek.

- Myślę, że to nie tylko miłość do Kresów, poszczególnych członków zarządu LSSE ale także nasz obowiązek wobec rodaków, którzy żyją na Ukrainie czy Litwie. Wszystko co LSSE razem z pracodawcami wypracowuje, ma służyć rozwojowi edukacji kształcenia branżowego, a my te wszystkie elementy łączymy. Jeśli przy tym jest też historia, to chyba dobrze bo warto opierać te działania także na wiedzy historycznej.

Wiedzę historyczną przekazał w swoim wykładzie wileńskim licealistom Tomasz Gałwiaczek z Instytutu Pamięci Narodowej.

- To przede wszystkim refleksja historyczna dotycząca dziejów Polski w XX wieku i rozszerzyć żeby wskazać na związki Dolnego Śląska z Wilnem, a takie istnieją – wyjaśnia Tomasz Gałwiaczek. - Mało kto wie, ale między innymi twórcą w kluturze sztuki baroku wileńskiego był świdniczanin Jan Krzysztof Glaubitz. Myślę, że młodzież może nie wiedzieć o tym, a warto takie ciekawostki przybliżać, że również Dolny Śląsk przyczynił się do rozwoju kultury i nauki tamtych ziem – wyjaśnia.

W działaniach na rzecz Kresów i mieszkańców, LSSE wspiera legnickie starostwo powiatowe, któremu Kresy są bliskie.


Adam Babuśka
Foto: WO(lca.pl)
- Jak widać pierwsze działania już podjęliśmy, bo jesteśmy dziś razem. Mam nadzieję, że nasz Zespół Szkół z Chojnowa nawiąże współpracę ze szkołą z Wilna i to będzie nasze wspólne pierwsze działanie – wyjaśnia Adam Babuśka, starosta legnicki.

- Aczkolwiek powiat wspiera wszystkie inicjatywy związane z Kresami. Angażujemy się w pobyt dzieci z Ukrainy, które przyjeżdżają na wakacje. Wspieramy inicjatywy związane z wyjazdami na Kresy jeśli chodzi o porządkowanie polskich grobów. Natomiast faktem jest, że jeśli chodzi o Litwę, jest to nasze pierwsze zaangażowanie i nie ostatnie, zwłaszcza że mamy świetnego partnera – dodaje starosta legnicki.

- Bardzo podoba mi się ten wyjazd. Jest tu przepięknie. Poznajemy zabytki i historię Dolnego Śląska, a to ważne dla nas. Do Polski przyjeżdżam często, bo mam tu rodzinę. Kocham Litwę i tam zawsze będę mieszkała, nie zapomnę jednak nigdy o kraju moich przodków. Bardzo cieszymy się, że i Polacy o nas pamiętają – podsumowuje Norberta Stefanowicz.


Norberta Stefanowicz
Foto: LS(lca.pl)

Licealiści z Wilna
Foto: LS(lca.pl)

Tomasz Gałwiaczek, Adam Babuśka, Przemysław Bożek
Foto: LS(lca.pl)

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[Anonimowy Gość]
Ten drugi to francuski?
[Anonimowy Gość]
No sorry. Polacy posługują się dwoma językami.
[Anonimowy Gość]
Jest drobna różnica między uczniami litewskimi a polskimi. Uczniowie z Wilna posługują się na co dzień co najmniej trzema językami (polski,litewski, angielski), a uczniowie w Polsce posługują się na...
[Anonimowy Gość]
Jest drobna różnica między uczniami litewskimi a polskimi. Uczniowie z Wilna posługują się na co dzień co najmniej trzema językami (polski,litewski, angielski), a uczniowie w Polsce posługują się na...
[Anonimowy Gość]
brakuje ludzi do pracy w strefie więc trzeba zrobić agitację
[Anonimowy Gość]
Tuzy przedsiebiorczosci na zdjęciu, ciekaw jestem, czy korzystali z K+M+B?
komentarze: 7. Przeczytaj wszystkie

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl