Miejskie nagrody i wyróżnienia wręczone
2011-06-06 21:05:14
Uroczysta sesja rady miejskiej za nami. W poniedziałek w Teatrze Modrzejewskiej wręczono tytuły Honorowego Obywatela Legnicy, Nagrodę Miasta Legnicy oraz odznaczenia „Zasłużony dla Legnicy”.


Nagrodzeni
Foto: Wojciech Obremski (lca.pl)
- Są mieszkańcy Legnicy bardziej zasłużeni dla tego miasta niż ja. Myślę, że nie robię nic nadzwyczajnego, choć to właśnie mnie spotkał tak wielki honor – powiedział lca.pl doktor Wojciech Kowalik, laureat tegorocznej Nagrody Miasta Legnicy.
play

Radni chcieli go wyróżnić już rok temu, ale ze względów formalnych ostatecznie tego nie zrobili. Okazało się bowiem, że kandydaturę Kowalika zgłosił szpital, czyli jego pracodawca. A to było niezgodne z regulaminem miejskich nagród.


Aleksandra Kozłowska i Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska
Foto: Wojciech Obremski (lca.pl)
Pośmiertne tytuły Honorowych Obywateli Legnicy odebrały wdowa po Jerzym Szmajdzińskim - Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska oraz córka Marka Kozłowskiego - Aleksandra Kozłowska.

HONOROWI OBYWATELE MIASTA LEGNICY


Marek Kozłowski
Foto: Wojciech Obremski (lca.pl)
MAREK KOZŁOWSKI z zawodu był urbanistą, z potrzeby i przekonań – społecznikiem, działaczem opozycji demokratycznej i samorządowcem. Były działacz opozycyjny NSZZ „Solidarność”. W latach 1990–1994 pierwszy w powojennej historii odrodzonego samorządu Przewodniczący Rady Miejskiej Legnicy

Urodził się 24 marca 1951 r. w Kaliszu. Absolwent Uniwersytetów Poznańskiego i Wrocławskiego (z 1975 r.) – kartograf. Ukończył studia podyplomowe na Politechnice Wrocławskiej z zakresu urbanistyki (1981). Od roku 1976 wykonywał zawód urbanisty.

W latach 1976–1984 pracował w Wojewódzkim Biurze Planowania Przestrzennego w Legnicy. Później, w latach 1984–2000 w Biurze Projektów Zagospodarowania Przestrzennego „Agloprojekt” w Legnicy, w latach 2000–2005 - w „Agloprojekt” sp. z o.o. w Legnicy, a od 2004 r. w firmie „Agloplan” Stanisław Obertaniec w Legnicy. Od 1990 do 2005 r. był dyrektorem i prezesem tych firm.

Od 1980 r. był członkiem NSZZ „Solidarność”. W latach 1980-1981 pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Wojewódzkiego Biura Planowania Przestrzennego w Legnicy, delegat na zjazdy regionalne „Zagłębia Miedziowego” i Dolnego Śląska. W Latach 1980–1982 redagował wydawnictwa związkowe, w tym „Solidarność Zagłębia Miedziowego”. Za działalność opozycyjną był internowany w Nysie (VIII-XI 1982).

W latach 1990-1998 sprawował mandat radnego miejskiego Legnicy, był członkiem Komisji Gospodarki i Rozwoju Miasta, a także Komisji Ekologii, Zdrowia i Polityki Socjalnej. W I kadencji Rady Miejskiej Legnicy powierzono mu funkcję Przewodniczącego.

Za pracę zawodową i środowiskową otrzymał wiele nagród i odznaczeń. W 1977 r. - nagrodę Ministra AGTiOŚ „Za wybitne osiągnięcia twórcze w przestrzennym kształtowaniu miast i wsi, ochronie środowiska oraz rozwoju techniki” w związku z opracowaniem planu zagospodarowania przestrzennego województwa legnickiego, a w szczególności za koncepcję rozwoju jego systemu osadniczego w warunkach intensywnych przemian społeczno-gospodarczych i za opracowanie analizy warunków realizacji planu. Podobną nagrodę otrzymał również w 1982 r. „Za wybitne osiągnięcia w przestrzennym kształtowaniu miast i wsi, ochronie środowiska, gospodarce komunalnej i mieszkaniowej, za analizę uwarunkowań budowy kopalni węgla brunatnego na złożu „Legnica”.

Został odznaczony srebrną odznaką „Zasłużony dla Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej” (1988), odznaką „Zasłużony dla Legnicy” (1999) oraz Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi (1994, 2000). Zmarł w Poznaniu 7 stycznia 2011 roku.


Jerzy Szmajdziński
Foto: WP(lca.pl)
JERZY SZMAJDZIŃSKI urodził się 9 kwietnia 1952 we Wrocławiu. W przeddzień swej tragicznej śmierci w katastrofie smoleńskiej obchodził 58 urodziny. Był wybitnym polskim politykiem, zasługującym na miano Męża Stanu. Poseł na Sejm RP w latach 1985–1989 i ponownie nieprzerwanie od 1991 roku (I, II, III, IV, V i VI kadencji), Wicemarszałek Sejmu VI kadencji, były Minister Obrony Narodowej.

W 1975 ukończył studia na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. W latach 1973–1990 był członkiem PZPR, od 1986 zasiadał w Komitecie Centralnym. W okresie 1984–1989 był przewodniczącym Zarządu Głównego Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. Od 1999 r. działał w Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

W wyborach parlamentarnych w 2007 r. po raz siódmy został posłem, kandydując z listy koalicji Lewica i Demokraci w okręgu legnickim, otrzymując rekordową ilość 42.724 głosów. W Sejmie był m.in. przewodniczącym Klubu Parlamentarnego SLD. W 2007 został Wicemarszałkiem Sejmu. W październiku 2001 objął stanowisko Ministra Obrony Narodowej w rządzie Leszka Millera. 21 kwietnia 2004 został tymczasowo także kierownikiem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (w związku z wyborem dotychczasowego szefa resortu Józefa Oleksego na stanowisko Marszałka Sejmu). Piastował stanowisko Ministra Obrony Narodowej w obu rządach Marka Belki. W grudniu 2009 został ogłoszony kandydatem SLD w wyborach prezydenckich 2010 roku.

Jerzy Szmajdziński przez wiele lat reprezentował w parlamencie okręg legnicki. Bardzo aktywnie i skutecznie wspierał inwestycyjny i społeczny rozwój Legnicy. Był częstym gościem w mieście, spotykając się z setkami jego mieszkańców.

Zginął tragiczną śmiercią w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.


NAGRODA MIASTA LEGNICY


Wojciech Kowalik
Foto: Wojciech Obremski (lca.pl)
WOJCIECH KOWALIK
Wybitny lekarz, specjalista chorób dziecięcych, neonatolog, ordynator oddziału neonatologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.
Był inicjatorem utworzenia w legnickim szpitalu oddziału neonatologicznego, którego od początku jest ordynatorem. W ciągu dwudziestu lat jego działalności na oddziale przebywało ponad 5 tysięcy noworodków, spośród których większość zawdzięcza mu życie.

Dzięki konsekwencji pana Wojciecha Kowalika, jego wytrwałości i pasji, oddział został wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt. Tylko z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pozyskał ponad milion złotych. Praca z młodymi lekarzami zaowocowała wyszkoleniem grona specjalistów w dziedzinie neonatologii, którzy dzisiaj tworzą trzon personelu tego oddziału. Trud organizowania i profesjonalizm oddziału docenił Minister Zdrowia, przyznając trzeci stopień referencyjności, co jest wyrazem najwyższego uznania dla kompetencji personelu medycznego oddziału.

Laureat znajduje czas również na działalność społeczną, od lat jest aktywnym działaczem sportowym klubu piłkarskiego „Miedź” Legnica. Jako licencjonowany lekarz Polskiego Związku Piłki Nożnej opiekuje się zawodnikami klubu. Bardzo aktywnie włączył się w proces naprawy klubu oraz poszukiwania strategicznego sponsora, co zakończyło się sukcesem i otwarciem przed klubem dobrej perspektywy rozwoju.

ODZNAKA „ZASŁUŻONY DLA LEGNICY”


Jarosław Czeszejko Sochacki
Foto: Wojciech Obremski (lca.pl)
JAROSŁAW CZESZEJKO-SOCHACKI
Lekarz pediatra i alergolog, ordynator oddziału pediatrycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy. W ciągu czterdziestu lat pracy zawodowej wyszkolił niemal wszystkich legnickich pediatrów. Pod jego okiem lekarze zdobywali poszczególne stopnie specjalizacji. Dorobek zawodowy uzasadnia nazywanie go „ojcem legnickiej pediatrii”. Pan Jarosław Czeszejko-Sochacki stał się wychowawcą kilku pokoleń lekarzy, przekazując im nie tylko wiedzę, ale również zasadniczy system wartości lekarskich. W stanie wojennym Doktor, dzięki osobistym kontaktom za granicą, organizował akcje pomocy charytatywnej dla oddziału dziecięcego legnickiego szpitala. Dzięki temu placówka miała zapewnione stałe dostawy odżywek czy antybiotyków najnowszej generacji, które w tamtym okresie były w kraju niedostępne. Przez dziesięć lat laureat czynnie uczestniczył w akcjach „Biała sobota”, szerząc oświatę zdrowotną, badając setki dzieci i udzielając porad. Wytrwałość, konsekwencja i pasja Doktora sprawiły, że w naszym mieście wzrósł poziom opieki pediatrycznej.


Renard Gresiuk
Foto: Wojciech Obremski (lca.pl)
RENARD GRESIUK
W czasie swojej pracy zawodowej był nauczycielem matematyki, następnie pracował w Zakładach Mechanicznych „Legmet” i w przedsiębiorstwie „PRIBO”, w którym był kierownikiem Działu Służby Pracowniczej. Renard Gresiuk znany jest z aktywnej pracy społecznej na rzecz Legnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej jako długoletni przedstawiciel członków – mieszkańców spółdzielni, obecnie przewodniczący komisji samorządowej i członek Prezydium Rady Nadzorczej Legnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Poprzez swoją działalność społeczną przyczynił się do rozwoju miasta, działając na rzecz infrastruktury i budownictwa mieszkaniowego. Wniósł duży wkład w kształtowanie działalności kulturalno-oświatowej na terenie osiedli mieszkaniowych, promując działalność spółdzielczych placówek kulturalno-oświatowych „Kopernik” i ”Agatka”. W latach 1988-1990 radny Miejskiej Rady Narodowej w Legnicy, zaangażowany w działalność Stronnictwa Demokratycznego, gdzie pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji.


Śp. Mieczysław Borkowski
Foto: Wojciech Obremski (lca.pl)
MIECZYSŁAW BORKOWSKI
Wyróżniony odznaką pośmiertnie. Prezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Legnicy. Historyk, patriota i zasłużony działacz społeczny. Zmarł 10 lutego 2011 r. Porucznik Mieczysław Borkowski wszechstronnie działał na rzecz kombatantów i weteranów walk o niepodległość w okręgu legnickim. Był inicjatorem i współorganizatorem obchodów rocznicowych i świąt państwowych w Legnicy. Dokumentował organizowane uroczystości poprzez zamieszczanie artykułów w miesięczniku „Polsce Wierni” i w prasie lokalnej, co popularyzowało rozwój miasta i życie jego mieszkańców. W swojej działalności położył szczególne zasługi w kształtowaniu lokalnego samorządu Legnicy, w latach 1990-1994 pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej. Przyczynił się znacznie w do scalenia miasta po wycofaniu wojsk sowieckich z Legnicy. Odznaczony min. Krzyżem Walecznych i Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.


Marian Hołownia
Foto: Wojciech Obremski (lca.pl)
MARIAN HOŁOWNIA
Autor wspomnień legnickich kombatantów – ofiar bolszewizmu i hitleryzmu. Twórca literatury faktu, jest autorem min. książek „Białe gniazdo”, „Kwiaty na ściernisku”, „Bezimienni”, autor około 32 publikacji w „Naszym Losie”, ostatnio opublikował „Życiorysy legnickich kombatantów”. Pan Marian Hołownia organizował akcje letnie dla dzieci z Białorusi w Polsce, organizował również kluby kultury polskiej w Mińsku, Wilejce, akcje charytatywne i zbiórki książek dla dzieci i młodzieży na wschodzie. Dzięki jego staraniom grupa młodzieży z Irkucka brała udział w rajdzie Papieża Jana Pawła II z Warszawy do Częstochowy. W latach 1992-2010 był nadzwyczajnym członkiem Światowego Związku Żołnierzy AK, członek Komitetu Budowy Obelisku „Ofiarom Bolszewizmu”, współpracował z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie. Działacz Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Odznaczony min. Złotym Krzyżem Zasługi oraz medalami czterdziestolecia Polski, Zagłębia Miedziowego oraz Legnicy.


Sławomir Kaczanowski
Foto: Wojciech Obremski (lca.pl)
SŁAWOMIR KACZANOWSKI
Główny specjalista w Hucie Miedzi „Legnica”. W latach 2002-2004 Prezes Stowarzyszenia „Forum Legnickie”, od 2008 roku sekretarz Klubu Powiatowego Stowarzyszenia Polskich Chrześcijańskich Demokratów. Radny Rady Miejskiej Legnicy w I kadencji, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w latach 1993-1994, pełnił funkcje członka Rady Nadzorczej Zakładu Opieki Zdrowotnej Legnica, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Spółdzielni Mieszkaniowej „Piekary”. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.


Steven Knapik
Foto: Wojciech Obremski (lca.pl)
STEVEN KNAPIK
Nauczyciel przedmiotów artystycznych w państwowej szkole średniej w Walii, egzaminator przedmiotów artystycznych, przewodniczący organizacji charytatywnej. Urodzony w Polsce na Górnym Śląsku, bardzo związany z krajem. Zaangażowany we współpracę z Zespołem Placówek Specjalnych w Legnicy oraz z V Liceum Ogólnokształcącym. Z jego inicjatywy w 1998 r. po raz pierwszy trafił do Legnicy transport świątecznych prezentów dla wychowanków Zespołu Placówek Specjalnych. Ta współpraca trwa do dziś i obejmuje różne formy wsparcia. Dzięki jego systematycznej pomocy finansowej placówka wzbogaciła się o wyposażenie sali komputerowej, siłowni, sali zabaw, kuchni w internacie, gabinetu logopedycznego i pracowni gospodarstwa domowego. Zespół Placówek Specjalnych otrzymał dzięki niemu pomoc walijską w wysokości ponad 100 tys. zł.
Był organizatorem aukcji obrazów olejnych namalowanych przez młodzież brytyjską oraz wydania kalendarza artystycznego, zawierającego dzieła plastyczne wychowanków legnickiej placówki oraz uczniów jego szkoły. Laureat współpracuje od 15 lat z V Liceum Ogólnokształcącym w Legnicy, gdzie jest fundatorem stypendiów dla uzdolnionej młodzieży. Ponadto pan Knapik opiekuję się absolwentami szkoły studiującymi w Wielkiej Brytanii. Z jego inicjatywy brytyjska telewizja BBC stworzyła atrakcyjny program o Legnicy i Polsce.


Edward Koszela
Foto: Wojciech Obremski (lca.pl)
EDWARD KOSZELA
Emerytowany nauczyciel. Swoją długoletnią pracę zawodową wykonywał w szkolnictwie zawodowym. Nadzorował budowę warsztatów szkolnych dla Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych przy ul. Grunwaldzkiej, dbając o ich właściwe wyposażenie. Ponadto zadbał o doskonałe wyposażenie pracowni technicznych i laboratoriów szkolnych. Od 1981 r. związał się z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci, gdzie pełni wiele odpowiedzialnych funkcji, obecnie jest przewodniczącym Dolnośląskiej Komisji Rewizyjnej TPD we Wrocławiu. Laureat jest współorganizatorem corocznych Legnickich Paraolimpiad dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Dzięki jego zaangażowaniu powstało w Legnicy kilka nowych Kół Przyjaciół Dzieci, co przyczyniło się do rozwoju wolontariatu wśród dzieci i młodzieży. Odznaczony min. Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, medalem „dr Henryka Jordana”, statuetką TPD „Serce za serce”.


Jerzy Pawliszczy
Foto: Wojciech Obremski (lca.pl)
JERZY PAWLISZCZY
Aktywny działacz Związku Ukraińców w Polsce Koła w Legnicy. Laureat od wielu lat aktywnie działa w Legnicy, promując wśród mieszkańców kulturę ukraińską – bliską znacznej części legniczan. Organizuje od wielu lat imprezę „Ukraińskie Klimaty”, która sprzyja integracji i wzajemnemu poznaniu różnych grup narodowościowych zamieszkujących Legnicę. Z jego inicjatywy odbywają się koncerty i pokazy artystyczne i muzyczne. Pan Jerzy Pawliszczy organizuje również koncerty chórów wykonujących muzykę cerkiewną oraz jest współorganizatorem „Wigilii Narodów”. Był inicjatorem nazwania jednej z ulic w naszym mieście imieniem wielkiego wieszcza ukraińskiego, Tarasa Szewczenki. Działalność Jerzego Pawliszczego sprzyja szerzeniu postaw tolerancji i wzajemnego szacunku oraz promuje nasze miasto jako dom wielu kultur, współdziałających dla dobra wszystkich mieszkańców.


Joanna Piskorska Gomoliszek
Foto: Wojciech Obremski (lca.pl)
JOANNA PISKORSKA-GOMOLISZEK
Nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie w I Liceum Ogólnokształcącym w Legnicy, z 20-letnim stażem pracy pedagogicznej. Od kilku lat wystawia reprezentację uczniów do konkursu organizowanego przez Muzeum Miedzi pn. „Legnica – jej dzieje i zabytki”. Promuje miasto poprzez wybitne osiągnięcia uczniów w olimpiadach przedmiotowych na szczeblu centralnym. Jej uczniowie nie rzadko zostają finalistami i laureatami centralnych zawodów i olimpiad historycznych. W latach 2004-2006 aktywnie uczestniczyła w projekcie edukacyjnym wymiany młodzieży „Europejskie klasy dziedzictwa kulturowego” realizowanym przez I LO z dwoma liceami w Strasburgu pod patronatem Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego i regionu Alzacji. Efektem przedsięwzięcia jest publikacja, której jest współautorką. Laureatka podejmuje działalność innowacyjną oraz wprowadza nowatorskie metody nauczania w szkole. Jedną z nich są „Warsztaty społeczno-prawne”. Od 2004 r. organizuje corocznie Szkolne Warsztaty Historyczne dla uczniów klas I i II. Podczas dwudniowego seminarium młodzież wygłasza prezentacje z wykorzystaniem technik multimedialnych.


Stanisław Sadowski
Foto: Wojciech Obremski (lca.pl)
STANISŁAW SADOWSKI
Wieloletni nauczyciel, były dyrektor Zespołu Szkól Elektryczno-Mechanicznych w Legnicy. Urodzony w 1946 r. w Szprotawie, w Legnicy mieszka od 1950 r. Długoletni działacz samorządowy Legnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, cieszący się autorytetem mieszkańców, w latach 1992-2007 przewodniczący Rady Nadzorczej Legnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Doświadczony znawca problematyki spółdzielczości mieszkaniowej, wniósł znaczny wkład w rozwój budownictwa mieszkaniowego w mieście oraz w kształtowanie form zarządzania zasobami mieszkaniowymi w okresie transformacji ustrojowej na początku lat 90. Przyczynił się do rozwoju miasta, działając na rzecz infrastruktury i budownictwa oraz utrzymania na dobrym poziomie remontowo-eksploatacyjnym zasobów mieszkaniowych. Jako działacz spółdzielczy i społeczny był żywo zainteresowany tworzeniem warunków do rozwoju działalności kulturalnej i oświatowej na osiedlach mieszkaniowych. Promował pracę domów kultury „Kopernik” i „Agatka” na rzecz mieszkańców. Odznaczony min. Złotym i Brązowym Krzyżem Zasługi.

Autor: J(lca.pl)