REKLAMA
Lca.pl » Fakty » Region

2017-07-06 14:17:01 - Autor: red (lca.pl)
500 lat protestantyzmu na Śląsku
Przed pięciuset laty, 31 października 1517 roku w miasteczku Wittenberga nad Łabą Marcin Luter ogłosił 95 tez o handlu odpustami, zapoczątkowując rewolucję kulturową, która ogarnęła całą Europę.
REKLAMA


Nabożeństwo z okazji Święta Reformacji
Foto: WO(lca.pl)

500 lat protestantyzmu na Śląsku
Foto: (lca.pl)
Reformacja wpłynęła na odniesienie człowieka do Boga, Kościoła oraz zwierzchności.  Śląsk jako jeden z pierwszych krajów przyjął reformację. Przez ponad dwieście lat spory katolicyzmu i protestantyzmu kształtowały dzieje tych ziem. W okresie kontrreformacji śląscy luteranie zachowali swoją wiarę. Imponującymi świadectwami ich walki o przetrwanie są kościoły pokoju i kościoły łaski. Ostatecznie zwyciężyła tolerancja - Śląsk stał się regionem dwuwyznaniowym.

W okresie XX wieku totalitarne i wrogie Kościołom reżimy postawiły chrześcijan obu wyznań przed zupełnie nowym wyzwaniem. W następstwie narodowego socjalizmu, wojny i przesunięcia granic na zachód Śląsk stał się polski. Od momentu wygnania ludności niemieckiej i przybycia polskich osadników ziemie te mają zdecydowanie katolickie oblicze.

Niewielki Kościół Ewangelicko- Augsburski w Polsce przejął rolę zarządcy protestanckiej spuścizny. Ze strony niemieckiej od lat 60. Kościół Ewangelicki i protestanci ze Śląska podejmowali ostrożne próby nawiązania na nowo kontaktów. Jednak dopiero po 1989 roku możliwa stała się otwarta debata i współpraca polsko-niemiecka. Ochroną wspólnego protestanckiego dziedzictwa na Śląsku zajmują się zarówno Kościoły, jak i muzea, naukowcy, samorządy czy stowarzyszenia i osoby prywatne. Wiele dawnych kościołów ewangelickich otoczono opieką jako świątynie lub pomniki kultury i znowu tętni w nich życie.

Wystawa przygotowana została w dwóch językach przez Śląskie Muzeum w Görlitz w ramach projektu "Reformacja w Europie Środkowo-Wschodniej" we współpracy z Diecezją Wrocławską, Katowicką i Cieszyńską Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego w Polsce.

Wystawa składa się z 15 plansz-banerów.

Otwarcie wystawy zaplanowano na środę 12 lipca o godz. 16.00 w Ewangelickim Kościele Marii Panny. Dla zwiedzających udostępniona będzie już od najbliższej soboty, tj 8 lipca do 31 sierpnia w godzinach zwiedzania kościoła. Wejście będzie możliwe po nabyciu cegiełki w cenach 3 zł./ dzieci i młodzież oraz 6 zł./ dorośli.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[Anonimowy Gość]
Piękna rocznica
[Anonimowy Gość]
Dlaczego promuje sie tutaj herezję luterańską? Dla przeciwwagi dla tej drugiej
[Anonimowy Gość]
Wszystko co nie po mysli "jedynego"-"sprawiedliwego",koscioła kat.-jest Herezją!.To jest dopiero chore w tym kraju.
[Anonimowy Gość]
Dlaczego promuje sie tutaj herezję luterańską?
komentarze: 4

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl